Ölü sayısı 1200'ü aştı

  1. Haberler
  2. Dünya
Pazartesi 26.12.2011 11:41 ABONE OL
Filipinler'in güneyindeki adaları 16 Aralık'ta vuran fırtına ve sel felaketinde donanma, polis ve itfaiyenin çalışmaları sonucu daha fazla ceset bulundu. Yetkililer, ülkeyi vuran son yılların en büyük felaketinde ölü sayısının bin 200'ü aştığını bildirdi.

Filipinler Sivil Savunma Ofisi Başkanı Benito Ramos, sel sularının götürdüğü cesetlerden daha fazlasının bulunması ile ölü sayısının bin 236'ya yükseldiğini belirtti. Ramos, "Biz artık kayıpları saymayı durdurduk. Düzgün bir sayı yok." dedi. Benito Ramos, yeni bulunan cesetlerden bir çoğunun felaketin yaşandığı bölgeden yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta bulunduğunu açıkladı. Washi fırtınası şiddetli yağış bırakırken, oluşan sel suları özellikle kırsal kesimlerdeki köyleri denize sürüklemişti.

Filipinler Sivil Savunma Ofisi Başkanı Ramos, bulunan cesetlerden büyük çoğunluğunun kimliğinin belirlenemediğini de ifade etti.

Bu arada Birleşmiş Milletler, geçtiğimiz hafta Filipinler'deki afetezedeler için 28 milyon dolarlık yarım çağrısında bulunmuştu.

Filipinler'in güneyindeki adaları vuran fırtına ve sel felaketi özellikle Mindanao adasında büyük hasara ve can kaybına yol açtı. Felaketten en çok Cagayan de Oro ve İligan şehirleri gördü. Filipinler hükümeti, fırtına ve sel felaketinde 640 bin kişinin etkilendiğini açıklamıştı. Bunlardan yaklaşık 60 bininin evsiz kalırken, geçici sığınaklarda yerleştirildi.

BUGÜN NELER OLDU