İranlı muhalifler ABD üssüne taşınıyor

İran rejimi muhalifi Halkın Mücahitleri Örgütü'nün 3 bin 400 üyesi, Irak'ın başkenti Bağdat'ta eski ABD askeri üssüne yerleştirilecek.

  1. Haberler
  2. Dünya
Salı 27.12.2011 17:09 ABONE OL
ABD'nin terör listesine aldığı Halkın Mücahitleri Örgütü'nün üyelerinin Eşref Kampı'ndan Bağdat Havalimanı yakınındaki eski askeri üsse taşınacağını Dışişleri Bakanı Hillary Clinton bizzat açıkladı.

Clinton, Irak ile BM arasında imzalanan anlaşmayla Eşref Kampı'nda kalan İranlı mültecilerin bir plan dahilinde ve barış içinde Bağdat havalimanı yakınındaki eski ABD askeri üssü "Özgürlük kampı"na taşınacağını açıkladı.

BM ANLAŞMAYI DOĞRULADI
ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın açıklamasından saatler sonra BM'nin Bağdat ofisinde de benzer bir açıklama yapıldı. Bağdat ofisinden yapılan açıklamada, Birleşmiş Milletler ve Irak'ın, Eşref Kampı'nın taşınması konusunda anlaştığı belirtildi.

Ancak BM'nin açıklamasında, Eşref Kampı'nın yeni geçici yerine taşınması konusunda yer ve zamanı bilgisi verilmedi.

'IRAK'IN EGEMENLİĞİNE HAKARET'
Irak Başbakanı Nuri El Maliki, Eşref Kampı'nın Irak'ın egemenliğine bir hakaret olduğunu öne sürerek bu ayın sonuna kadar kapatılmasına karar vermiş, ancak BM'nin talebi üzerine kararını 6 ay ertelemişti.

ABD ve İran yönetiminin terör örgütü olarak kabul ettiği rejim muhalifi Halkın Mücahitleri Örgütü üyelerinin yaşadığı Eşraf Kamp'ı Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin döneminde 25 yıl önce açılmıştı.

SADDAM İRAN REJİMİNE KARŞI KURDU
Irak devrik Devlet Başkanı Saddam Hüseyin, 1980'li yıllarda İran'la savaşta olduğu dönemde, Tahran rejimi düşmanı Halkın Mücahitleri Örgütü'nün Eşref Kampı'nı kurmasına izin vermişti.

Irak 2003 yılında işgal edildikten sonra Eşref Kampı'nın kontrolü ve güvenliği ABD askerleri tarafından sağlanmaya başlandı. ABD kampın sorumluluğunu 2009 yılında Iraklılara bıraktı.

BASKINDA 34 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ
Geçtiğimiz nisan ayında Eşref Kampı'nda Irak güvenlik güçleri ile İranlı mülteciler arasında yaşanan çatışmada 34 kişi yaşamını yitirmiş onlarca kişi de yaralanmıştı.

Ntvmsnbc

BUGÜN NELER OLDU