Esad'ın PKK'lı Askerleri

Şam ile anlaştıktan sonra silahlı güçlerinin büyük bir bölümünü Suriye’ye kaydıran örgütün, Baas rejimine askerlik yaptığı iddia edildi.

Türkiye Gazetesi'nin Suriyeli kaynaklardan edindiği bilgilere göre; örgüt, Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Suriye'nin kuzeyinde, Türkiye sınırına yakın köy ve kasabalarda kolluk güçleri gibi çalışıyor.

ESAD'İN ÖMRÜNÜ UZATMAYA ÇALIŞIYORLAR
Cenderis'te kamp kurup militanlarını eğiten örgüt, son aylarda Afrin başta olmak üzere Türkiye'nin sınırlarına yakın yerlerde yol kontrolleri gerçekleştiriyor ve kimlik sorgulaması yapıyor. Bu kontrollerde şüpheli gördükleri kişileri ise ya tutuklayıp Muhaberata teslim ediyor ya da Hatay'a geçmelerini engelliyor.

Yıllardır Kürt kökenli gençleri heba eden örgütün, şimdi de Esad'ın ömrünü uzatmaya çalıştığı iddia ediliyor.

HARAÇ TOPLUYOR
Afrin, Suriye'nin kuzey batısında yer alan bir yerleşim birimi. Bu ilçeye bağlı 8 nahiye 366 köy var. Afrin'in merkez nüfusu 80 bin. Nahiye ve köylerde yaşayanlar buna eklendiğinde nüfus 250 bini aşıyor. Bu ilçede yaşayanların büyük bölümünü Kürtler oluşturuyor. Geçmişte de Afrin'de etkin olduğu bilinen örgüt, şimdilerde daha rahat hareket ediyor. Cenderis ve çevresinde PKK'lı milisler silahlı dolaşıyorlar. Özellikle Aşkan ve El Hamam isimli köylerde yollarda denetim yapıyorlar. Kürtlere baskı yapan örgüt, "vergi" adı altında haraç topluyor. Zeytincilik yapan her haneden 25 teneke zeytin veya zeytinyağı istiyor. Fabrika sahiplerinden istediği miktar ise 60 teneke zeytin ve 60 teneke zeytinyağı.

PUSU VE DEVRİYE
Sadece bu da değil... Örgüt, Cenderis'i merkez gibi kullanıyor. Militanlar, Suriye'den Türkiye'ye geçişleri engellemek için sınır bölgelerinde akşamları devriye geziyor. Dağlık ve ağaçlık bölgelerde ise pusu kuruyor.

Suriyeli bir gazeteci, "Bunları fotoğraflayamıyoruz. Çünkü PKK'lı militanlar çok acımasız. Anında infaz yapabiliyorlar" diyerek şunları söyledi: "Afrin, Reyhanlı ve Kırıkhan'a çok yakın. Bu ilçeye bağlı Aşkan'ın Türkiye sınırına uzaklığı 14, El Hamam'ın ise uzaklığı 15 kilometre. Buralarda geçiş yapmak isteyenleri örgüt elemanları ya tutukluyor ya da geri çeviriyor. Daha önce Suriye'de herkes Baasçılardan korkardı, şimdi ise herkes örgütten korkar duruma gelmiştir"

BAAS-PKK İTTİFAKI
Suriye'de Kürtlerin çoğunlukta yaşadığı bölgelerde ikamet eden Baasçı Araplarla örgüt militanları arasında su sızmıyor.

Hatta kimi Baasçıların artık kendilerini PKK'lı gibi gösterdikleri bile iddia ediliyor. Zira Kürt bölgesinde oldukça zayıf konuma düşen Baasçıların, kendilerini korumak maksadıyla örgüte her türlü yardımda bulundukları da belirtiliyor.

Kaynak: Türkiye Gazetesi

BİZE ULAŞIN