Rusya'dan Esad'a vetolu koruma

Rusya, Arap Birliği tarafından BM'ye sunulan Suriye konulu yeni tasarıyı veto etme sinyali verdi. Moskova "Bu haliyle destekleyemeyiz" açıklamasında bulundu

Arap Birliği üyesi Fas tarafından hazırlanan ve dün BM Güvenlik Konseyi'ne sunulan Suriye konulu yeni tasarı, Rusya'nın sert muhalefetiyle karşılaştı. Rusya'nın BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Vitali Çurkin, tasarıyı 'bu haliyle' destekleyemeyeceklerini ve metinde kendileri için bazı 'kırmızı çizgiler'in bulunduğunu belirtti. Yine de tasarıyı müzakere edebileceklerini kaydeden Çurkin, "Biz Suriye'de Arap Birliği tarafından empoze edilen bir siyasi süreci değil, Suriyelilerin yürüttüğü bir süreci istiyoruz" dedi. Diplomatik kaynakların verdiği bilgiye göre, Arap Birliği'nin yeni teklifi şiddetin derhal sona erdirilmesi çağrısında bulunarak, krizin barışçıl bir şekilde sona erdirilmesine vurgu yapıyor. Taslakta Suriyeli yetkililerin "sivillere karşı güç kullanımı, keyfi adam öldürmeler ve tutuklamalar" kınanırken, ülkedeki bütün silahlı grupların faaliyetlerine son vermesi gerektiği uyarısı yapılıyor.

GÖZLEMCİLER ASKIDA

Taslağın en ilginç yanı ise, Suriye'deki 'geçiş süreci'nde Devlet Başkanı Beşar Esad'ın yetkilerini yardımcısına devrederek çekilmesini öngörmesi. Metinde ayrıca, Suriye'nin teklif edilen maddelere 15 gün içinde uymaması durumunda, "Arap Birliği ile danışma halinde" yeni tedbirlerin alınabileceği kaydediliyor. Dün, Arap Birliği, Suriye'deki gözlemcilerin faaliyetlerinin askıya alındığını açıkladı. Ayrıca 25 kişi çatışmalarda hayatını kaybederken, Hama kentinde tutukluyken öldürülmüş 17 kişinin cesedi bulundu.

BİZE ULAŞIN