"Kız çocuk doğurduğu için öldürüldü"

Afganistan'da gelinini kız çocuk doğurduğu için öldürmekle suçlanan kayınvalide tutuklandı. Cinayete karıştığı ileri sürülen koca aranıyor

Afganistan'ın kuzeydoğusundaki Kunduz'un Hanabad kentine bağlı Mahfalay'da işlenen cinayet, ülkede son yıllarda yakınlarının şiddetine hedef olan kadınlarının öykülerine bir yenisini ekledi. Kısa bir süre önce üçüncü kez dünyaya bir kız çocuk getiren Afgan kadın kayınvalidesi tarafından boğularak öldürüldü. Cinayete kadının kocasının da karıştığı öne sürülüyor.

Polis yetkilileri Arbaki denilen Taliban'a karşı örgütlenen silahlı çetelere mensup olduğu sanılan kocanın olay ardından kayıplara karıştığını belirtti. Bölgenin dini liderleri ve aşiret önde gelenleri cinayeti kınarken, "Yapılan İslam'a, insanlığa ve kadınlara karşı suç teşkil ediyor ve cezalandırılması gerek" dedu. Cinayeti uluslararası medyanın gündemine getiren Afgan kadın hakları savunucuları da cinayeti şok edici ve kabul edilemez diye niteliyor. Afgan toplumunun kırsal ve geleneksel kesimlerinde erkek çocukların doğumu genellikle büyük sevinçle karşılanırken, kız çocuklar aile için yük olarak görülüyor. Afganistan'da kadına şiddet uygulanmasını yasaklayan yasalar var ancak uygulamada, töre baskısı çoğu kez yasalara üstün geliyor.

BBC TÜRKÇE


BİZE ULAŞIN