Annan da ikna edemedi

Dün Şam'da Beşar Esad'la görüşen Kofi Annan, Suriye yönetimini şiddeti durdurmaya ikna edemedi. Esad "Teröristler faaliyetlerine devam ettikçe politik çözüm mümkün değil" dedi

Birleşmiş Milletler (BM) ve Arap Birliği'nin ortak Suriye Özel Elçisi olan BM eski Genel Sekreteri Kofi Annan, dün Şam'da Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'la bir araya geldi. Görüşme sonrası, resmi haber ajansı SANA aracılığıyla bir açıklamada bulunan Esad, "Her türlü samimi destek ve girişime hazırız. Ancak teröristler ülkemdeki faaliyetlerine devam ettiği sürece, hiçbir politik çabanın başarıya ulaşması mümkün değil" mesajını verdi.

ANNAN SESSİZ
İki saat süren görüşmenin ardından Kofi Annan'dan herhangi bir yorum gelmezken, Annan'ın sözcüsü Ahmed Fevzi, BM eski Genel Sekreteri'nin yaşanan insan hakkı ihlallerine barışçıl bir çözüm bulma adına Suriye'de bulunduğunu kaydetti. Kofi Annan, Esad'la görüşmesini tamamladıktan sonra, Şam'da bazı muhalif grupların ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle de bir araya geldi. Öte yandan dün, Annan-Esad görüşmesinin başlamasından birkaç saat önce Suriye ordu birlikleri Türkiye sınırına 52 kilometre uzaklıktaki İdlib kentinde kapsamlı bir operasyon başlattı. Muhalifler, İdlib operasyonunun Humus'a uygulanan ve haftalar süren kuşatmaya benzer bir hal almasından endişelenirken, dün çıkan olaylarda 27'si İdlib ve çevresinde olmak üzere 33 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. İdlib'de ölenlerin 16'sının Özgür Suriye Ordusu mensubu, 7'sinin Esad birliklerinin mensubu, 4'ünün de sivil olduğu kaydedildi. Hama-Halep otoyolunda çok sayıda tankın konuşlandırıldığını aktaran görgü tanıkları, Humus'ta da ordu birliklerinin operasyonlarının sürdüğünü vurguladı. Başkent Şam'ın dış mahallelerinde de tutuklamalar yoğun bir şekilde devam ederken, Yebrud semtindeki operasyonlar sırasında yağmalama olaylarının yaşandığı belirtildi.

BİZE ULAŞIN