NATO'dan AB'ye Türkiye çıkışı

Genel Sekreter Rasmussen, Avrupa Birliği'ne "Türkiye ile ilişkilerinizi güçlendirin" çağrısında bulundu.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, NATO-AB işbirliğinin arzulanan seviyeye çıkarılması için AB'nin Türkiye'yle siyasi ve askeri ilişkilerini güçlendirmesini istedi.

Kopenhag'da AB parlamentolarının dışişleri komisyonu başkanlarına hitap eden Rasmussen, ekonomik kriz döneminde NATO ve AB arasında yakın işbirliğine daha çok ihtiyaç duyduklarını vurguladı.

Bunun için AB'ye 2 yıl önce sundukları teklifin hala masada olduğunu belirten Rasmussen, Kıbrıs Rum kesimi dahil tüm AB üyelerinin NATO-AB işbirliğine katılmaları karşılığında AB'nin Türkiye ile siyasi ve askeri ilişkilerini güçlendirmesi çağrısında bulundu.

Rasmussen, ''Bu, AB ve Türkiye arasında genel güvenlik anlaşması imzalanmasını ve Türkiye ve Avrupa Savunma Ajansı arasında düzenlemeler yapılmasını kapsıyor'' dedi.

Rasmussen, NATO-AB işbirliğinin önündeki engellerin aşılması halinde iki yapının her düzeyde ve düzenli olarak tehdit değerlendirme toplantıları yapması, operasyonlarda çok daha yakın çalışması ve savunma harcamalarında tekrarlardan kaçınarak verimliliği artırmaları talebini tekrarladı.
BİZE ULAŞIN