Türkiye sınırında büyük hareketlilik

Suriye'den kaçışlar artıyor. Son 24 saatte Türkiye'ye bin kişi geçiş yaptı.

Reuters'a konuşan Türk yetkili, Suriye'den Türkiye'ye son 24 saatte bin mültecinin geçtiğini söyledi.

Suriye ordusu, ülkenin birçok bölgesinde kanlı operasyonlarını sürdürürken, ülkenin sınır köylerinde bulunan yüzlerce kişi katliam endişesiyle Türkiye sınırına akın ediyor. Ordunun Humus'un ardından rotasını İdlib'e çevirmesiyle birlikte sınır bölgelerindeki halk, katliam endişesiyle köylerini boşaltmaya başladı. Türkiye sınırına yığılan yüzlerce kişi Türk askeri tarafından karşılanarak Hatay'daki kamplara götürülüyor.

DIŞİŞLERİ'NDEN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, bu sabah itibarıyla Suriye'den kaçarak Türkiye'ye sığınanların sayısının 14 bin 700 olduğunu açıkladı.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ünal, Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında Suriye'yi sığınmacıların sayısına ilişkin bilgi verdi. Bu sabah itibarıyla Suriye'den kaçarak Türkiye'ye sığınanların sayısının 14 bin 700 olduğunu açıklayan Ünal, bir Suriyeli generalin daha Türkiye'ye sığındığını, Türkiye'deki Suriyeli general sayısının 7 olduğunu belirtti. Suriye'de kaybolan iki Türk gazeteci ile ilgili resmi bir bilgi bulunmadığını belirten Ünal, bu konudaki çalışmaların sürdüğünü ifade etti.
BİZE ULAŞIN