Tünel ölüme çıktı

İsviçre'ye tatile giden Belçikalı öğrencileri taşıyan otobüs, dönüş yolunda girdiği tünelde duvara çarptı. 22'si çocuk 28 kişi öldü. Kazanın nedeni bilinmiyor. Kaza, İsviçre tarihinin en ağır bilançolu kazası

Kayak tatilinden dönen Belçikalı ilköğretim öğrencilerini taşıyan otobüs İsviçre'de kaza yaptı. Tünelde yaşanan kazada 22'si 12 yaşında öğrenci 28 kişi öldü, 24 kişi de yaralandı. Kaza, İsviçre tarihinin en ağır bilançolu kazası. Belçika'nın Flandres bölgesinin Lommel ve Heverlee kentlerinde öğrenim gören öğrenciler, İsviçre'nin İtalya sınırına yakın Val d'Anniviers kentinde kayak tatiline gitti. Tatilleri biten öğrenciler önceki gece, kendilerine eşlik eden gözetmenler ile birlikte yola çıktı. Belçika plakalı otobüs Sion istikametinde ilerlerken, İsviçre'nin Valais Kantonu'nda tünele girdi. Avrupa'nın gündemine oturan facia da saniyeler sonra bu tünelde yaşandı.

KAZAYLA İLGİLİ ÜÇ İHTİMAL

Otobüs bilinmeyen bir nedenle kontrolden çıktı, önce duvara ardından da acil durum cebinin duvarına çarptı. Saat 21.00 sıralarında meydana gelen kazada, otobüsün önü, orta kapının yakınına kadar paramparça olurken, bölgeye hemen kurtarma ekipleri sevk edildi. Olay yerine ilk olarak 15 doktor, 30 polis, 60 itfaiyeci, 100 sağlık personeli ve 3 psikolog gönderildi. Otobüste sıkışanlar 8 saat süren çalışmanın ardından kurtarıldı. 12 ambulans ve 8 helikopter de tünelin olduğu yere intikal etti. Kazada öğrencilere eşlik eden dört öğretmen ile iki otobüs sürücüsü de yaşamını yitirdi. Ölen 28 kişiden 21'i Belçikalı, 7'si ise Hollandalı. Sierre, Sion, Martigny ve Viege'deki hastanelere kaldırılan yaralılardan 3'ünün durumunun ağır olduğu kaydedildi. Belçika'daki Heverlee'de bulunan St Lambertus okul yönetimi kaza haberinden sonra çok üzgün olduklarını belirtti. Belçika'dan iki askeri uçakla İsviçre'ye götürülen acılı ailelere, psikologlar ve doktorlar da eşlik etti. Belçikalı yetkililer, "Kazanın gerçekten de inanılmaz. Otobüsün yakınında başka bir araç dahi yoktu" açıklamasında bulundu. Olayı soruşturan Savcı Oliver Elsig otobüsün kaza sırasında hızlı gitmediğini, çocukların emniyet kemerlerinin takılı olduğunu, kazaya başka bir aracın karışmadığını söyledi. Elsig üç ihtimal üzerinde durulduğunu belirtirken bunları otobüste yaşanan teknik bir sorun, sürücünün sağlık sorunu ya da insan hatası olatak sıraladı.

İKİ SINIFIN YARISI ÖLDÜ
"Bütün Belçika için trajik bir gün" açıklamasını yapan Belçika Başbakanı Elio Di Rupo, kazazedeleri ziyaret için İsviçre'ye gitti. Dışişleri Bakanı Didier Reynders ise öğrenci ailelerine her türlü desteğin sağlandığını açıkladı. Belçika'nın İsviçre büyükelçisi Jan Luykx ise Vallis Kantonu görevlilerine teşekkür etti. Hollanda Başbakanı Mark Rutte da, iki sınıfın yaklaşık yarısının yaşamını yitirdiği kazayı, "Akıl almaz bir trajedi" olarak niteledi.
BİZE ULAŞIN