Beyaz Saray'da mavi gece

Obama'nın, İngiliz Başbakanı ve eşi onuruna Beyaz Saray bahçesinde verdiği yemek, ünlüler geçidi gibiydi. İki First Lady'nin mavi tercihi ve Obama'nın, Cameron'un kaybettiği oğlunu andığı konuşma, geceye damgasını vurdu

ABD Başkanı Barack Obama ve eşi Michelle, ABD'ye resmi ziyaret düzenleyen İngiltere Başbakanı David Cameron ve eşi Samantha onuruna Beyaz Saray bahçesinde görkemli bir yemek verdi. Yemeğe iki ülkeden çok sayıda ünlü katılırken, First Lady'lerin tercihi mavi oldu. ABD Başkanı Barack Obama, beraber basketbol maçı izlediği David Cameron ve eşi onuruna Beyaz Saray Bahçesi'nde kurulan dev çadırda yemek verdi. Geceye, ünlü aktör George Clooney, milyarder yatırımcı Warren Buffett, ABD Yüksek Mahkemesi yargıcı Antonin Scalia, İngiliz milyarder işadamı Richard Branson, Apple'ın endüstriyel tasarımdan sorumlu kıdemli Başkan Yardımcısı Jony Ive, Obama'nın seçim kampanyasına yüklü bağış katkısı sağlayan sinema yapımcısı Harvey Weinstein gibi renkli isimlerinde aralarında bulunduğu 350 davetli katıldı. Obama çiftinin favorilerinden olan Grammy ödüllü sanatçı John Legend ile Cameron çiftinin hayranları arasında yer aldığı İngiliz folk rock grubu Mumford & Sons da sahne aldı.

SARAY BAHÇESİNDEN SEBZE

Amerikan ve İngiliz mutfağından örneklerin sunulduğu mönüde, Beyaz Saray bahçesinde yetiştirilen bazı sebze ürünleri de yer aldı. Michelle Obama Georgina Chapman, Samanta Cameron ise Alessandra Rich tasarımı mavi tonlarda uzun elbiseler giydi. Yemekte kadeh kaldıran Başkan Obama'nın, İngiltere Başbakanı'nın 6 yaşında hastalığından ötürü yaşamını yitiren oğlu Ivan'ı andığı konuşması, duygusal anlar yaşanmasına neden oldu.

'OBAMA, ROOSEVELT GİBİ'
"Hepimiz, eşinizle birlikte ne kadar güçlü bir duruş sergilediğinizi gördük. Bu gece, ilişkimize güç ve dayanışma kattığınız için teşekkür ederim" diyen Barack Obama, Cameron ile yaptığı tüm görüşmelerde bir şey öğrendiğini söyleyerek, "O, iyi ve kötü zamanlarda yanınızda olmasını istediğiniz türden bir ortak. Ona güveniyorum. Özü sözü bir" dedi. Başbakan Cameron ise Barack Obama'nın dikkatini çeken üç özelliğini "güç, ahlak ve dirayet" olarak sıraladı. "Okuldayken ilk okuduğum Başkan, eski ABD Başkanı Theodore Roosevelt'ti. Yumuşak konuşup, büyük sopa taşımaktan bahsediyordu. Barack'ın yaklaşımı da bu" diyen Cameron, Obama'nın ulusal çıkarları savunduğu için güçlü, doğru yöntemi kullandığı için ahlaklı ve acele ile kavgaya girişmediği için de dirayetli bir lider olduğunu söyledi. Cameron, Afganistan ve Irak politikalarından da örnekler verdi. ABD tarihinde ilk kez başkanlık uçağı Air Force One ile uçan Başbakan Cameron'a, Başkan Obama tarafından yaklaşık 2 bin dolar (3 bin 600 TL) değerinde bir de barbekü hediye edildi.
BİZE ULAŞIN