'Biz duvara onlar göstericilere...'

Suriye ordusundan ayrılan bir asker, "Yetkililer eylemcilere ateş etmemizi emrediyordu. Biz duvarlara, rejim yanlıları da göstericilere ateş açıyordu" dedi.

Suriye'nin orta kesimlerinde yer alan Humus'ta bir aydan fazla süren operasyonlara katılan ve daha sonra ordudan ayrılmak zorunda kalan bir askerin itirafları, Suriye'deki çatışmanın boyutlarını gözler önüne serdi.

Adının açıklanmasını istemeyen Ebu Hayat takma ismini kullanan bir asker, "Üst düzeydeki yetkililerden hep göstericilerin üzerine ateş açılması emri alıyorduk. Biz gösterilere katılanların üzerine değil duvarlara ateş ediyorduk. Rejime bağlı olanlar ise halka ateş açıyorlardı. Ateş açmayanlar ise arkadan vuruluyordu" ifadelerini kullandı.

Ordudaki askerlerin yarısının muhalif olduğunu, ayrılmak isteyenlerin çok olduğunu ve fırsatı bulan askerlerin ayrıldığını kaydeden Ebu Hayat, "Ordunun içinde çok sayıda asker, kendi ailelerinin güvenliğinden dolayı ayrılmayı düşünmüyor ve gösterilere katılanların üzerine ateş açmak istemiyor" dedi.

Humus'un Baba Amr kentindeki operasyonlara katıldığını ve birçok olaya tanık olduğunu anlatan Ebu Hayat şöyle konuştu:"Kentte operasyonlar düzenlenmeden önce asker kimlik kartlarımızı değiştirdiler, hepimize güvenlik birimi kartı verildi. Ordu kentte ağır silahlarla bombalamaya başladı. Kentte sözde terörist gruplara karşı mücadele ediyorduk ama biz sivil yerleşim birimlerine rastgele ateş açıyorduk. Burada yüzlerce ev atılan havan ve top mermisi sonucu yıkıldı veya büyük hasar gördü. Burada düzenlenen saldırılarda çok sayıda kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi de yaralandı. Güvenlik güçleri kentteki birçok özel hastaneye baskınlar düzenleyerek buradaki yaralıları alarak bilinmeye yerlere götürdü."

Askerlerin barınma sorunu yaşadığından dolayı kentteki terk edilmiş evlerin kapılarını kırarak buralarda kaldıklarını ifade eden Ebu Hayat, "Biz kentte terk edilmiş evlerde kalıyorduk. İçimizdeki bazı güvenlik güçleri, terk edilmiş evlerin kapılarını kırarak yağmalamaya çalışıyorlardı. Evdeki televizyonu çamaşır makinesi ve buzdolabını kırıyor ve değerli eşyaları alıyorlardı. Kimi askerler bundan çok rahatsızdı. Rejim yanlısı askerler bu eşyaları kendileri için ganimet biliyordu" diye konuştu.

Kentte bir villaya baskın düzenlediklerini ve villada kimseyi bulmadıklarını dile getiren Ebu Hayat, "Villanın garajında son model BMW marka bir araç vardı, içimizdeki güvenlik güçleri aracın kapılarını açmak istedi, çok zorladılar açılmayacağını anlayınca aracı silahlarla taradılar ve villadaki ziynet eşyalarını aldılar" dedi.

Humus'un çevre kentleri Rankus ve Rastan'a da operasyonlar düzenlediklerini, bu bölgelerde de ağır silahlar kullandıklarını belirten Ebu Hayat, yönetimin kendisine karşı gelenlerin evlerini başlarına yıkarak cevap verdiğini ve birçok bölgede halkı sindirmek için patlamalar gerçekleştirdiğini söyledi.

Aktivistlerin sadece ulaşabildikleri zaman, çekilen videoları internet ortamında yayınladıklarını dile getiren Ebu Hayat, aktivistlerin çoğu zaman güvenlik nedeniyle internete ulaşamadıklarını kaydetti.

Bazı bölgelerde güvenlik güçlerinin tecavüz olaylarına da karıştıklarını sözlerine ekleyen Ebu Hayat, içlerinde bulunan yönetim yanlısı askerlerden bazılarının keyfi olarak evleri yaktıklarını kaydederek, "Ordu, Baba Amr'da halkı cezalandırmak için onları günlerce aç, susuz ve ilaçsız bıraktı. Gece dışarı çıkanlar da binaların üst katlarına yerleştirilen keskin nişancılar tarafında vuruluyordu" diye konuştu.

Özgür Suriye Ordusu'nun silah bakımından güçsüz olduğunu ordu yetkililerince bilindiğini aktaran Ebu Hayat, yönetimin amacının Özgür Suriye Ordusu'nu bastırmak değil, özgürlük isteyen halkı bastırmak olduğunu söyledi.
Ebu Hayat, ailesinin güvenliğini garantiye aldıktan sonra ordudan ayrılabildiğini sözlerine ekledi.
BİZE ULAŞIN