Obama'nın akıl hocasından Türkiye değerlendirmesi

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama’nın da görüşlerini aldığı Amerika’nın eski ulusal güvenlik danışmanı Zbigniew Brzezinski değişen dünya dengeleri ve Türkiye’yi A Haber’e değerlendirdi. Brzezinski; Türkiye’nin 2025’ten sonra batı için hayati önem taşıyacağını belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri'nin 39. Başkanı Jimmy Carter'ın ulusal güvenlik danışmanı ve Başkan Obama'nın da görüşlerinden sık sık yararlandığı bir isim olan Zbigniew Brzezinski geçtiğimiz ay yayınlanan Stratejik Vizyon adlı kitabında, Türkiye'ye geniş yer vererek, Türkiye'nin 2025 sonrasında batı için hayati önem taşıdığı vurguladı.

TÜRKİYE BATI İÇİN HAYATİ ÖNEME SAHİP
Türkiye Suriye'nin önemli bir komşusu. Ekonomik gücü, enerjisi dinamizmi ve askeri gücü ile ihtiyaç duyulması halinde kritik bir rol oynayacaktır. Bu yüzden Suriye konusu bir yerde Türkiye ve Suudi Arabistan'a bağlıdır ve Amerika Birleşik Devletleri de bu politikaları desteklemek zorundadır.

TÜRKİYE'NİN ATTIĞI ADIMLAR TAKİP EDİLMELİ
Suriye konusu öncelikle olarak Amerika Birleşik Devletleri'nin sorunu değildir. Bu sorun bölge sorunudur. Bizim de bölgede önemli dostlarımız bulunmaktadır. Türkiye NATO'da önemli bir güç ve bir şekilde Avrupa ve Avrupa Atlantik topluluğunun içinde olmalı. Bu yüzden neyin yapılıp neyin yapılmaması gerektiği konusunda Türkiye ne karar verirse bunun takip edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

FİLİSTİN SORUNU ÇÖZÜLMEDEN BARIŞ GELMEZ
Son 30 yıldır yaşananlar İsrail ve Filistin'in karşılıklı tavizler vermeden anlaşmaya gitmeyeceklerini ortaya koyuyor. İsrail toprakların %78'ine sahip. En önemli konu Filistin'in İsrail askeri varlığından arındırılması. Belki Ürdün Nehri üzerinde NATO varlığı şekillendirilebilir. Böylece İsrail de kendini güvenli hisseder. 1967 sınırları üzerinde uzlaşma sağlanabilir.
BİZE ULAŞIN