AB'den Esad ailesine yaptırım kararı

Avrupa Birliği, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve eşi Esma Esad ile diğer yakın aile üyelerine yaptırım kararı aldı.

Avrupa Birliği, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ve eşi Esma Esad ile diğer yakın aile üyelerine yaptırım kararı aldı. Yaptırım kararı, Esad ailesi üyelerine seyahat yasağı yanında AB ülkelerindeki mal ve banka hesaplarına el konulmasını da içeriyor.

Avrupa Birliği (AB) dışişleri bakanları, Suriye lideri Beşşar Esed'in eşi Esma Esed ve diğer aile üyelerine seyahat yasağı getirdi. Brüksel'de bugün yapılan toplantıda aralarında Beşşar Esed'in eşi, annesi ve yengesinin de bulunduğu 12 kişi daha yaptırım uygulanan kişiler listesine dahil edildi.

Bu yasağın, İngiliz vatandaşı olan Esma Esed'in İngiltere'ye seyahat etmesine engel olmayacağı belirtiliyor. Geçtiğimiz hafta İngiliz gazetelerinde yayımlanan ve Esed ailesine ait olduğu iddia edilen elektronik yazışmalarda, Esma Esed'in internet üzerinden büyük miktarlarda alışveriş yaptığı ortaya çıkmıştı.

Rejim muhalifi Suriyelilerin İngiliz medyasına sızdırdığı elektronik postalarda, Beşşar Esed'in ülkede binlerce kişiyi acımasızca katlederken eşi Esma Esed'in Londra ve Paris'teki lüks mağazalardan online olarak mücevher, mobilya ve farklı antika eserler aldığı ortaya çıkmıştı.

BİZE ULAŞIN