‘Dicle-Fırat için savaş çıkabilir’

ABD istihbaratının hazırladığı bir raporda, kuraklık nedeniyle suyun 2022’den itibaren savaş silahı veya terör aracı haline geleceği uyarısı yapılıyor.


ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın isteği üzerine federal istihbarat kurumlarınca kaleme alınan ortak bir değerlendirme raporunda, kuraklık nedeniyle suyun 2022'den itibaren savaş silahı veya terör aracı haline geleceği uyarısında bulunuldu

Raporda çatışma çıkması muhtemel stratejik önemdeki ülkeler arasında Türkiye de yer alıyor. Dicle ve Fırat havzası risk bölgesi olarak nitelendiriliyor; Türkiye, Irak ve Suriye'nin çatışabileceği belirtiliyor.

Türkiye'nin yanı sıra risk bölgesinde Mısır, Suriye, Irak, Ürdün, İsrail, Filistin, Afganistan, Pakistan, Hindistan ve Tibet yer alıyor.

Raporda su kaynaklarının azalması ve düşük nitelikli su gibi sorunların, yoksulluk, sosyal gerilim, kötü yönetim ve zayıf hükümetler gibi faktörlerle birleşmesinin çok sayıda devleti güçsüzleştireceği ve bölgesel gerilimleri artıracağı belirtiliyor.

Washington Post'a adının açıklanmaması şartı ile konuşan Amerikalı bir yetkili de "Teröristler görünürlüğü olan yapılara saldırmak istiyor, su altyapısı hedef olabilir" dedi.

Milliyet

BİZE ULAŞIN