'Oğlum olsaydı Trayvon'a benzerdi'

Obama, Florida'da geçen ay bir güvenlik görevlisince öldürülen 17 yaşındaki siyahi gencin davasını yakından takip ettiğini bu sözlerle dile getirdi.

ABD Başkanı Barack Obama, Florida eyaletinde 26 Şubat tarihinde özel bir güvenlik görevlisi tarafından öldürülen 17 yaşındaki siyahi genç Trayvon Martin hakkında ilk kez açıklamada bulundu. Obama, "Eğer bir oğlum olsaydı, Trayvon'a benzerdi" dedi.

Martin'in yaşadığı mahallenin bekçisi George Zimmerman tarafından vurularak öldürülmesinin "bir trajedi" olduğunu söyleyen Obama, detayları hala kesinleşmeyen olayın kapsamlı bir şekilde inceleneceği sözünü verdi.

Silahsız olan Martin'in ölümüne neden olan Zimmerman, siyahi genci öldürdüğünü kabul etse, bunu meşru müdafa kapsamında yaptığını söyledi. Zimmerman'ın tutuklanmamış olması ise yaklaşık bir aydır protesto gösterilerinde bulunan Florida halkını iyice öfkelendirdi.

Obama'nın Martin hakkındaki ifadeleri, Beyaz Saray'da Dünya Bankası'nın yeni başkan adayını duyurduğu basın açıklamasında geldi. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Obama, "Bu gerçek bir trajedi. Anne ve babasının yaşadıklarını düşünmek bile çok güç" dedi.

"OĞLUM OLSAYDI ONA BENZERDİ"
Sözlerine devam eden Obama, "Bu çocuğu düşündüğümde, kendi çocuklarım aklıma geliyor. ABD'deki tüm anne babalar bu trajedinin en ince ayrıntısına kadar araştırılması gerektiğini anlamalı" ifadesini kullandı.

ABD'nin yaşanan olaya bakarak "ruhunu araması" gerektiğini söyleyen Obama, "Eğer bir oğlum olsaydı, o Travyon'a benzerdi. ABD'liler olarak, Martin'in anne ve babasına, bu olaya ciddiyetle yaklaştığımızı göstermemiz gerekiyor" dedi.

Cumhuriyetçi Parti'nin başkanlık aday adaylarından Mitt Romney'de, Obama'nın sözlerini destekleyen bir açıklama yaparak, kapsamlı bir soruşturma yürütülmesini istedi. Obama'nın potansiyel rakibi olarak görülen Romney, adalet tarafsız ve bütün halinde hareket etmeli" dedi.

ntvmsnbc
BİZE ULAŞIN