İsrail, BM İnsan Hakları Konseyi ile ilişkiyi kesti

İsrail, Filistin topraklarındaki Yahudi yerleşim birimlerini incelemek için özel ekip kuran BM İnsan Hakları Konseyi ile çalışmayı kesti

İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yigal Palmor, İnsan Hakları Konseyi'nin kurduğu inceleme ekibinin ülkelerine girmelerine izin vermeyeceklerini açıkladı. Palmor, alınan karar çerçevesinde Cenevre'de bulunan BM elçisini geri çekmeyeceklerini ancak komisyon ile herhangi bir şekilde ilişki kurulmayacağını belirtti. BM İnsan Hakları Konseyi, geçen hafta Batı Şeria ve Kudüs'ün doğusunda Yahudi yerleşim birimleri inşaatını incelemek için bölgeye bir araştırma ekibi gönderme kararı almıştı. İsrail Konsey'i, kendilerine karşı önyargılı davranmakla suçlamıştı.

SİLAH ZORUYLA DNA TESTİ
İsrail hapishanelerinde bulunan Filistinli tutuklular, silah zoruyla DNA örneklerinin alınması üzerine açlık grevi başlattı. Tutukluların sözcüsü Camal Rajoup, arkadaşlarının tek kişilik hücrelerde sandalyelere bağlanarak silah zoruyla DNA örneklerinin alındığını açıkladı. Rajoup, direnenlerin kelepçelenerek yerlerde sürüklendiğini ve hücre cezası verildiğini belirtti. Tutukluların askerler tarafından dövüldüğünü de aktaran Rajoup, duruma tepki gösteren tutukluların perşembe gününden başlayarak kendilerine verilen yemekleri geri çevirdiğini anlattı.
BİZE ULAŞIN