İsrail'e Azerbaycan'dan üs izni

Azerbaycan'ın İran sınırındaki dört hava üssünün İsrail erişimine açılacağı iddia edildi.

Amerikan Foreign Policy dergisi, üst düzey Amerikalı diplomatlar ve askeri istihbarat yetkililerine dayandırdığı bir haberinde, İran'ın kuzey sınırındaki Azerbaycan hava üslerine İsrail'in erişim izni verildiğini bildirdi.

ABD'li üst düzey bir yetkili, dergiden Mark Perry'ye "İsrailliler bir havaalanını satın aldı ve bu havaalanının adı Azerbaycan" dedi.

Habere göre, ABD istihbarat yetkilileri Azerbaycan'daki İsrail etkisinin, İsrail-İran gerginliği azaltmak için ABD'nin çabalarına zarar vermesinden endişe ediyor. Askeri uzmanlar şimdi Kafkasya'nın da yer alacağı bir savaş senaryosu için hazırlanmak zorunda...

DÖRT ESKİ ÜS KULLANIMA UYGUN
İran'ı yakından izlediklerini ve İran'a olası bir İsrail saldırısından sonuçlarını değerlendirirdiklerini belirten ABD'li bir subay, "ama şimdi İsrail Azerbaycan'da ne yaptığını izliyoruz. Ve bu konuda mutlu değiliz" şeklinde konuştu.

Habere göre, Azeri ordusu, Sovyet döneminden kalma terk edilmiş dört hava üssünün İsrail için hazır olduğunu söyledi.

YAZILI BELGE YOK
Amerikalı yetkililer İsrail'in bu hava üslerine erişim hakkını, "sessiz bir siyasi ve askeri anlaşma sürecinde" elde etti. ABDli yetkililer ortada "yazılı bir şey" olduğuna inanmadıklarını, "ancak İsrail jetleri bir saldırı sonrası Azerbaycan'a iniş izni isterse alacağı konusunda şüpheleri olmadığını" söylediler.

Şubat ayında, İsrail ile Bakü yönetimi insansız uçaklar ve uçaksavar füze savunma sistemlerini içeren 1,6 milyar dolarlık bir silah anlaşması imzalamıştı. Daha sonra İran'la bağlantılı olduğu iddia edilen bazı kişiler İsrail'e karşı saldırı planlama suçuyla Bakü'de tutuklandı. İran, topraklarını MOSSAD ajanlarına kullandırdığını söyleyerek Azerbaycan'a sert tepki gösterdi.

dünyabülteni

BİZE ULAŞIN