Merah muhbir miydi?

Eski Fransız istihbarat Başkanı Yves Bonnet, geçen hafta özel tim operasyonunda öldürülen Muhammed Merah'ın Fransız istihbaratının muhbiri olduğunu ileri sürdü

Fransa Terörizm Takip Bürosu (DST) eski başkanı Yves Bonnet, Toulouse kentindeki bir apartman dairesinde 22 Mart günü 32 saat süren özel tim operasyonunda öldürülen Cezayir asıllı Fransız Muhammed Merah'ın (23) Fransız istihbaratının muhbiri olduğunu öne sürdü. İki hafta önce üçü Yahudi, dördü asker yedi kişiyi öldüren Merah'la ilgili basında yer alan, "Fransız İç İstihbarat Kurumu DCRI'ye para karşılığı muhbirlik yaptığı" iddialarıyla ilgili konuşan Bonnet, "Merah İslamcı bir terörist olduğu için değil, içeridekilerle sağlam ilişkileri olduğu için istihbarat tarafından biliniyordu. Bu ilişkiler nereye kadar gider bilmiyorum" dedi. Bonnet, kuşatma sırasında Merah'ın daha önceden tanıdığı bir istihbarat ajanıyla görüşmek istemesinin şüphe uyandırdığını söyledi. DCRI ise iddiaları yalanladı.

GÖRÜNTÜLER MERAH'IN DEGİL

Merah'ın Fransız 24 televizyon kanalına konuşan babası Muhammed Benalel Merah ise oğlunun operasyonda sağ ele geçirilebileceğini iddia ederek, Fransa'ya karşı dava acacağını söyledi. Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe ise Merah'a, "Eğer ben böyle bir canavarın babası olsaydım, utançtan ağzımı bile açamazdım" diye sert karşılık verdi. Öte yandan El Cezire televizyon kanalına üç gün önce zarf içinde gönderilen, içinde bazı cinayetlerin ve kurbanlarının ağlamalarının duyulduğu videonun Merah'a ait olmadığı anlaşıldı. İstihbarat yetkilileri görüntüleri kaynağını araştırıyor.

BİZE ULAŞIN