Obama'dan sonra ABD Kongresi Trayvon'a sahip çıktı

ABD'de 17 yaşındaki siyahi Trayvon Martin'in öldürülmesine Başkan Obama'dan sonra, ABD Kongresi'nden de tepki geldi. Demokratlar katilin tutuklanmamasına tepki gösterdi

ABD'nin Florida eyaletinde 26 Şubat günü siyahi gencin öldürülmesinin ülke genelinde yarattığı tartışma, ABD Kongresi'ne uzandı. Geçen ay bir mahalle bekçisi tarafından vurularak öldürülen 17 yaşındaki Trayvon Martin adlı gencin anne ve babasına, kongrenin Demokrat üyelerinden destek geldi. ABD Başkanı Barack Obama'nın geçen hafta, "Eğer bir oğlum olsaydı Trayvon'a benzerdi" şeklindeki sözlerinin ardından, Trayvon'ın anne ve babası Sybrina Fulton ile Tracy Martin, dün ABD Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi'ne davet edildi.

IRKÇILIĞA KARŞI OTURUM

Martin'in ailesi, çoğunluğu siyahi Demokrat üyeleri tarafından düzenlenen ırk ayrımcılığı ve nefret suçları konulu oturuma katıldı. Dışarıdaysa yüzlerce kişilik kalabalık, üzerinde "Biz de bir sonraki Trayvon mı olacağız?" yazılı pankartlar taşıdı. Martin'in Hispanik kökenli 28 yaşındaki mahalle bekçisi George Zimmerman tarafından vurularak öldürülmesini protesto eden kongre üyeleri konuşmalarında, bekçinin tutuklanmamasına sert eleştiriler yöneltti. Kongre üyeleri, "Ölen Zimmerman, öldüren Martin olsaydı, Martin hemen tutuklanırdı" diye konuştu. Kısa bir konuşma yapan anne Sybrina Fulton ise, "Trayvon bizim oğlumuzdu ama Trayvon şimdi sizin de oğlunuz" dedi.
BİZE ULAŞIN