Amerikalıların yeni çılgınlığı

Youtube'daki "cinnamon challenge" (tarçın meydan okuma) çılgınlığının artarak devam etmesi uzmanları kaygılandırıyor.

ABD'de gençler arasında popüler olan bir kaşık dolusu tarçının bir dakika ağızda tutulmaya çalışıldığı "cinnamon challenge" oyununun ağızda ve boğazda kuruluğa, öksürüğe ve kusmaya neden olduğu, boğazı tahriş ettiğine, nefes alıp vermeyi zorlaştırdığını belirtiliyor.

Los Angeles Times gazetesi, "cinnamon challenge" oyunundan dolayı 2012'nin ilk 3 ayında ulusal zehirlenme merkezine en az 122 başvurunun yapıldığına dikkat çekerek, tarçının ağızda ve boğazda kuruluğa, öksürüğe, kusmaya neden olduğunun, boğazı tahriş ettiğinin, nefes alıp vermeyi zorlaştırdığını ve zatüre riskinin olabileceğinin altını çizdi.

Rocky Mountain Zehirlenme ve İlaç Merkezi'nden Dr. Alvin C. Bronstein, astım olan gençlerde "cinnamon challenge" oyununun nefes darlığına yol açabileceği için özellikle çok riskli olduğunu belirtiyor.

"APTAL BİR OYUN"

Dr. Bronstein, ailelerle ve bakıcılarla çocuklarına "cinnamon challenge" oyunun ciddi sağlık problemleriyle sonuçlanacak ne kadar "aptal bir oyun" olduğunu anlatmaları için konuştuklarını kaydetti.

BİZE ULAŞIN