Sokaklar ceset dolu

Suriye'de rejime bağlı birliklerin, muhaliflerin başkentteki kalesi Duma'yı ele geçirdiği iddia edildi. Onlarca ölünün bulunduğu kentten halk kaçarken cesetler ise sokak ortalarında kaldı

Suriye'de aylardır 10 binden fazla kişinin ölümüne neden olan çatışmaların bitirilmesi için gözler büyük devletlerin atacakları adımlara çevrilmişken ülkeden yine vahşet haberleri gelmeye devam etti. Associated Press ajansına ulaşan muhalifler, Devlet Başkanı Beşar Esad'a bağlı birliklerin başkent Şam'a 15 km yakınındaki Duma'yı ele geçirdiğini aktardı. 500 bin nüfuslu kente 10 gündür yoğun saldırılar düzenleyen ordunun, arkasında onlarca ölü ve yaralının bulunduğu bir enkaz bıraktığı kaydedildi. Muhalifler ölü sayısını net olarak veremeyeceklerini bildirdi. Ancak Duma'da sokak ortasında terk edilen cesetlerin görüntüsü de uluslararası ajanslara ulaştı. Muhalifler ayrıca, geçici hastane olarak kullanılan iki merkezin de Esad'ın ordusu tarafından basıldığını ve doktorların kaçmak zorunda kaldığı kaydedildi.

YÜZLERCE KİŞİ KAÇIYOR

Yüzlerce kişinin tutuklanma korkusu içinde Duma'yı terk ettiği öğrenildi. Humus, İblid ve Deyr Ez Zor kentlerindeki yoğun bombardımanda ise 63 kişi hayatını kaybetti. Şam'ın Zemelka bölgesinde bir cenaze aracını hedef alan bombalı saldırıda 20'den fazla kişinin öldüğü yüzlerce kişinin de yaralandığı bildirildi. Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, dün toplam 106 kişinin öldüğünü duyurdu.
BİZE ULAŞIN