"NATO'ya müracat etmedik"

Askeri uçağın düşürülmesinin Suriye ile Türkiye arasında bir sorun olduğunu belirten Davutoğlu, "Bu konuda NATO'ya doğrudan bir başvuru yapmadık. Biz sadece NATO'yu bilgilendirdik"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin kendi sınırlarını koruyabilecek kudrette ve güçte olduğunu belirterek, askeri uçağın düşürülmesiyle ilgili Türkiye'nin NATO'ya doğrudan bir müracaatı olmadığını söyledi. Mısır'ın Başkenti Kahire'de bulunan Ahmet Davutoğlu, Türk gazetecilerin sorularını yanıtladı.

"Suriye tarafından bir Türk uçağının düşürülmesinin NATO'ya karşı yapılmış bir ihlal sayılıp sayılmayacağı"na ilişkin bir soruya Davutoğlu, "Türkiye kendi sınırlarını koruyabilecek kudrette ve güçte. Bu sorun Suriye ile bizim aramızda, bunu baştan beri söyledik. Ama Türkiye aynı zamanda NATO üyesidir. Bu konuda NATO'ya doğrudan bir başvuru yapmadık. Biz sadece NATO'yu bilgilendirdik" şeklinde cevap verdi. Türkiye'nin Suriye ile ilgili angajman kurallarını değiştirdiğini hatırlatan Davutoğlu, bu konuda gerekli tedbirlerin alındığını belirtti.

BİZE ULAŞIN