Fukuşima'nın sebebi insan hatası

Japonya'da geçen yıl yaşanan nükleer felaketin asıl sebebinin deprem ve tsunami olmadığı iddia edildi. Nükleer reaktördeki arıza depremden önce oluşmuş.

Japonya'da geçen yıl meydana gelen 9 şiddetindeki depremin ardından oluşan tsunami ile Fukuşima'daki Nükleer reaktörün soğutma sistemleri arızalandı.

Nükleer felaketin ardından binlerce insan bölgeden tahliye edildi. Dünya nükleer enerjiden vazgeçmeyi tartışmaya başladı.

Japon Parlamentosuna sunulan son rapor ise çıplak gerçeği ortaya çıkardı.

Fukuşima felaketinin nedeni tsunami değil, İnsan hatası.

SOĞUTMA SİSTEMLERİ ARIZALIYDI

Bağımsız Fukuşima Nükleer Kaza Araştırma Komisyonu'nun açıklamasına göre, geçen yıl gerçekleşen nükleer reaktör kazası insan hatasıydı. Komisyona göre, reaktör zaten oldukça eskiydi ve kritik koşullarda çalışmayı sürdürüyordu.

Komisyon raporunda, "Nükleer felakete insan hatasının sebep olduğu açıktır. Hükümet ve Tokyo Elektrik Enerji şirketi TEPCO, bu kadar eski bir reaktörü çalıştırmaya devam ederek, insan hayatını ve çevreyi göz ardı etmiştir." görüşüne yer verildi.

Raporda, Fukuşima Nükleer Santrali'nin soğutma sistemlerinin zaten arızalı olduğu, tsunami ile gelen dev dalgaların da sistemi tamamen yıktığı vurgulandı.

Deprem, tsunami gibi doğal felaketlerin çok sık yaşandığı belirtilen raporda, Japonya gibi bir coğrafyada böyle bir reaktörün çalıştırılmasının kabul edilemez olduğu belirtildi.

TRT Türk
BİZE ULAŞIN