Rusya'ya Esad'ı al baskısı

Batılı ülkelerin, Rusya'ya Devlet Başkanı Esad'a siyasi sığınma hakkı vermesi için baskı yaptığı öne sürüldü. Rusya ise Esad'ın koltukta kalma şansının yüzde 10 olduğunu düşünüyor

Suriye'de 16 aydır devam eden çatışmaları durdurmak için çözüm arayan uluslararası kamuoyunun çabaları devam ediyor. Batılı ülkelerin, Rusya'ya Esad'a desteği kesmesinden başka tekliflerle de gittiği ortaya çıktı. Rusya'da yayımlanan Kommersant gazetesi Rus diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberinde, başını ABD'nin çektiği batılı ülkelerin Moskova'ya "Esad'a sığınma hakkı vermesi" baskısı yaptığını yazdı. Gazetenin Rus diplomatik kaynağı, "Batılı ülkeler, özellikle de ABD etkin şekilde Suriye liderine siyasi sığınma hakkı verilmesi için Rusya'yı ikna etmeye çalışıyor. Ancak bizim henüz böyle bir planımız yok" dedi.

KOLTUKTA KALMA ŞANSI AZ

Gazeteye konuşan başka bir kaynak ise Moskova'nın Esad'ın iktidarda kalma şansını zayıf olarak gördüğünü belirtti. Diplomatik kaynak, "Moskova, Esad'ın koltukta kalma şansını yüzde 10 olarak değerlendiriyor" dedi. Başka bir Rus diplomatik kaynak ise Batılı ülkelerden yapılan bu teklifi ne doğrulayabileceğini ne de yalanlayabileceğini açıkladı. Gazetede yer alan haberlerin dünya basının da yayımlanmasından sonra Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sergey Riabkov konuyla ilgili açıklama yaptı. ABD ile Esad'ın geleceğinin tartışılmayacağını söyleyen Riabkov, "Görüşümüzü birçok kez açıkladık" dedi. Riabkov, "Suriye'de iktidar konusuna Suriye halkı karar vermeli. Planlar, hele ki dışarıdan dayatılırsa, sadece zarar verici olabilir" dedi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da daha önce Esad'a siyasi sığınma vermeyi düşünmediklerini belirtmişti.

ŞİDDET DURMALI
Suriye'de bulunan Birleşmiş Milletler Gözlemci Heyeti Başkanı General Robert Mood ise uluslararası kamuoyunu çok konuşup az şey yapmakla suçladı. Artan şiddet nedeniyle ülkedeki denetleme görevi askıya alınan 300 kişilik heyetin Başkanı Mood, "Lüks otellerde hoş toplantılar yapılıyor ama şiddeti durdurmak için yapılanlar az gibi bir his var" dedi. Öte yandan Arap Birliği himayesinde Kahire'de yapılan 2 günlük toplantının sonuç bildirgesinde "Ülkede değişim ancak halkın iradesiyle sağlanır. Suriye'de siyasi çözüm yönetimin düşmesiyle başlar" denildi.

ENKAZ ALTINDA ÖLÜMÜ BEKLİYORLAR
Ülkede yaşanan şiddet olayları ise Esad'a bağlı ordunun karadan ve havadan ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarla devam etti. Görgü tanıkları, operasyonların özellikle Humus, İdlib, Dera, Deyr Ez Zor ve Raka'da yoğunlaştığını belirtti. Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü de ülke çapında çıkan olaylarda 56 kişinin öldüğünü duyurdu. Örgüt, Humus'un Sultaniye ve Kuseyr bölgelerinde ağır silahlarla vurulan evlerin enkazlarında kalanların olduğunu belirtti. Enkazlarda kalanların kurtarılması için bir çaba olmadığı da kaydedildi.
BİZE ULAŞIN