Libya tarzı müdahale çağrısı

Türkiye'nin ardından İngiltere de Suriye'ye karşı BM'nin 7'nci maddesini gündeme getirdi. Eğer Annan'ın son planı da başarısız olursa İngiltere, Libya'daki gibi bir müdahale için çalışacak

  • Dünya
  • Cuma 06.07.2012
Suriye'deki kanlı çatışmaları bitirmek için son umut olarak görülen "ulusal birlik hükümeti" planının da uygulanamaması halinde, Libya tarzı bir askeri müdahale konuşulmaya başlandı. İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, "Eğer Suriye özel temsilcisi Kofi Annan'ın Suriye'de siyasi geçişi öngören ulusal birlik hükümeti planı başarısız olursa, Libya için uygulanan, Birleşmiş Milletler Şartı'nın 7'nci Maddesi kapsamında bir karar çıkarılması için çalışacağım. Bu uygulama Rusya ve Çin olmadan bile hayata geçirilecek" dedi. İngiliz basınına göre, Hague'in çağrısı Libya'daki gibi ilk etapta askeri müdahale ön görmüyor. Bunun yerine Suriye, "ekonomik ilişkileri, tren, deniz, hava, posta ve diğer iletişim yollarını tam veya kısmi durdurmakla" tehdit edilecek. Son aşamada ise askeri müdahale gerçekleşecek. Hague'in sözleri dünya basınında "Türkiye ve Arap Birliği'nden sonra İngiltere de 7'nci Madde'yi konuşmaya başladı" şeklinde verildi. İngiliz Telegraph gazetesine konuşan Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz, Ankara'nın yedinci maddenin BM Güvenlik Konseyi'nde ele alınması için talepte bulunduğunu açıklamıştı. Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi de önceki gün dünyayı 7'nci Madde'nin uygulanmasına çağırdı. Suriye Halkının Dostları ise bugün Fransa'nın başkenti Paris'te toplanıyor. 100'den fazla ülkenin temsilcisinin katılacağı toplantıda Türkiye'yi Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu temsil edecek. Toplantıda Annan planı görüşülecek. Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise Esad'a siyasi sığınma hakkı verilmesinin Moskova'dan istendiğini doğruladı ancak bunu "şaka" olarak değerlendirdi.

Wikileaks'ten Esad bombaları
ABD Dışişleri Bakanlığı'nın gizli belgelerini yayınlayan Wikileaks, dünden itibaren Suriye'de üst düzey hükümet yetkililerine ait 2 milyondan fazla elektronik postayı yayınlamaya başladı. "The Syrian Files / Suriye Dosyası" isimli belgelerin Suriyeli politikacılara, bakanlıklara ve şirketlere ait elektronik postaların olduğu açıklandı. 2006 Ağustos-2012 Mart'ı arasındaki dönemi kapsayan belgelerin sadece Suriye yönetimini değil aynı zamanda muhalifleri de kızdıracağı belirtildi.

Esad'ın generali kaçtı
SURİYE'DE Devlet Başkanı Beşar Esad'a en yakın yetkililerden Cumhuriyet Muhafızları Generali Manaf Tlass'ın 3 gün önce Türkiye'ye kaçtığı iddia edildi. Aynı zamanda Hafız Esad'a en sadık kişilerden biri olan ve rejimin bir numaralı Sünni destekçisi olarak bilinen Savunma eski Bakanı Mustafa Tlass'ın da oğlu olan kaçan generalin Hatay'da bir mülteci kampında olduğu iddia edildi. Öte yandan dünkü çatışmalarda en az 28 kişi öldü. Suriye Müslüman Kardeşler lideri Riyad Şafka, "Devrimciler ülkenin yüzde 78'ine sahip" dedi.

BM'NİN7'NCİ MADDESİ
BM
Şartı'nın 7'nci Maddesi, Güvenlik Konseyi'nin "barışı sağlama" yetkilerini belirliyor ve barışa zarar verildiğinde Konsey'e "askeri ya da askeri olmayan eyleme geçme izni" veriyor.

BİZE ULAŞIN