İnsanlık dışı...

Taliban üyeleri, Afganistan’ın başkenti Kabil’e yaklaşık 1 saatlik mesafedeki Parvan iline bağlı bir köyde yüzlerce kişinin gözleri önünde bir kadını öldürdü.

  • İHA
  • Dünya
  • Pazar 08.07.2012 14:05

Kabil Eyaleti'nin kuzey illerinden olan Parvan'da bir köyde zina yaptığı gerekçesiyle bir kadın, aralarında çocukların da bulunduğu yüzlerce kişinin gözlerinin önünde Taliban tarafından idam edildi.

Olayın telefonla çekilen görüntülerinde, ilk önce Taliban imamı zinanın büyük günahlardan biri olduğunu ve kadının cezasının ölüm olduğunu ifade ediyor. Daha sonra Taliban militanlarından birisi kadına 6 el arkadan ateş ediyor. Bu sırada köy halkının Taliban militanlarına "Kahramanlar" ifadesiyle hitap etmesi ve tekbir getirdikleri duyuluyor. Köyde bulunan Taliban militanlarının rahat tavırları dikkatlerden kaçmıyor.

Parvan valisi Abdul Basir Salangi görüntülerin dehşet verici olduğunu ve olayın vahşet dolu bir eylem olduğunu belirtti. Salangi, ayrıca bu videonun yaklaşık bir hafta önce Shinwari ilçesinde kaydedildiğini açıkladı.

Afganistan'da yaklaşık 130 bin yabancı asker ve yaklaşık 300 bin Afgan güvenlik gücü görev yapıyor fakat bu olayın ülkenin başkenti Kabil'e yaklaşık 100 km uzakta meydana gelmesi Afganistan'daki güvenlik güçlerinin etkisini sorgulatıyor.

BİZE ULAŞIN