Tsunami gibi!

Rusya'da, 24 saat aralıksız süren sağanak yağışlarla meydana gelen sel, 16 tonluk kamyonları önüne kattı. 103 kişinin yaşamını yitirdiği felakette, bin kişi evini terk etti, 22 bin kişi elektriksiz kaldı

Rusya'nın güneyinde, Karadeniz kıyısındaki Krasnodar bölgesinde cuma günü başlayıp dün etkisini artıran sağanak yağışlar nedeniyle 103 kişi hayatını kaybetti. Başkent Moskova'nın bin 200 kilometre güneyinde bulunan Krasnodar'da sağanak yağışın 24 saat aralıksız sürdüğü kaydedildi. Sel, 500'e yakın evi sular altında bıraktı. Bin kişi evlerini terk etti; 22 bin kişi de elektriksiz kaldı. Yağışın özelikle gece yarısı bastırdığını aktaran Rus yetkililer, bölge sakinlerini yeteri kadar uyaramadıklarını açıkladı. Rusya'nın Karadeniz'e en geniş kıyısı olan Novorossiysk'te felaket nedeniyle denizden ham petrol sevkiyatı durduruldu.

ACİL DURUM İLAN EDİLDİ

Russia Today'e konuşan görgü tanıkları, sel sularının 16 tonluk kamyonları bile metrelerce uzağa sürüklediğini anlattı. Birçok bölgede sel suları 2 metre yüksekliğe kadar ulaştı. Rus yetkililer Krymsk, Novorossiysk ve Gelincik'te acil durum ilan etti. Rus televizyonlarında gün boyu araçlarının üstüne ve evlerinin çatısına çıkarak selden kurtulmaya çalışanların görüntülerini yayınlandı. 61 ölümle en çok can kaybının yaşandığı kent olan Krymsk için "70 yıldır böyle sel felaketi olmamıştı" yorumları yapıldı. Yolların çöktüğü kente arama kurtarma ekiplerinin ulaşamadığı gelen bilgiler arasında. Başkent Moskova'dan da acil arama kurtarma ekipleri, sabahın erken saatlerinden itibaren uçak ve helikopterlerle bölgeye sevk edildi.

200 ÇOCUĞA ULAŞILAMIYOR

Felaketin vurduğu Krasnodar'ın tatil merkezi olarak bilinen Gelincik'te ise elektrik trafosunun yıkılması sonucu elektrik çarpan 5 kişi hayatını kaybetti. Rus haber kaynakları yazları tatil kamplarının yoğun olduğu Gelincik'te ölü sayısının artabileceğini öne sürdü. Russia Today televizyonu, Gelincik'te yaz kampı yapan 200 çocuğa cumadan bu yana ulaşılmaya çalışıldığını duyurdu. Bin kişilik ekibin kurtarma çalışmalarına katıldığını aktaran Acil Durumlar Bakanı Vladimir Puchkov, gün içinde felaket bölgesini ziyaret etti. Başbakan Dimitri Medvedev de sel mağdurlarına yardımcı olunması bir komisyon kurdu.

BİZE ULAŞIN