Esad'ı küplere bindiren kaçışın arkasında sosyetik 'yenge' var

İngiliz gazetesi Sunday Times'ın iddiası: Beşar Esad'ın sağ kolu Korgeneral Tlass'ı yurtdışına kaçıran Paris sosyetesinden ablası Ojjeh. 'Madame O' lakaplı Ojjeh eski bakan babasının kaçışına da yardım etti

Yakın adamlarının ve kendisine bağlı askerlerin rejimden koparak gizlice yurtdışına çıkmalarıyla köşeye sıkışan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a son darbeyi geçen hafta Türkiye üzerinden Paris'e kaçan korgeneral Menaf Tlass vurmuştu. İngiliz Sunday Times gazetesi Suriye rejimine ağır darbe vuran bu kaçış öyküsünün arkasındaki kişiyi ortaya çıkardı.

'MADAME 0' NUN 3'ÜNCÜ PLANI
33 yıldır Paris'te yaşayan ve Fransız sosyetesinin tanınmış simalarından biri olan 52 yaşındaki 'Madame O' lakaplı Mahed Ojjeh'in kardeşi Tlass'ın kaçış planını organize ettiği iddia edildi. Ojjeh'in daha önce şu anda Dubai'de bulunan işadamı kardeşi Firas'a ve eski Savunma Bakanı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı olan babası Mustafa Tlass'a da Fransa'ya kaçmasında yardımcı olduğu belirtildi. Fransız Sosyalist partili siyasilerle yakın ilişkisini kullanan Ojjeh'e 1991'de ölen Suudi silah tüccarı kocası Ekrem Ojjeh'ten 1 milyar dolarlık bir servet miras kaldı. Ojjeh'in Suudi eşinin oğluyla evlilik öncesi ilişkisi olduğu da iddia edilmişti.

KAHN'LA SATRANÇ DOSTLUĞU
Şimdilerde Paris sosyetesinin en ünlü muhitlerinden 16'ncı bölgede yaşayan Ojjeh isyandan önce Beşar Esad ve eşi Esma'yı defalarca kez ağırladı. Esad çiftini limuziniyle Paris sokaklarındsa gezdiren Ojjeh'in ortak hobileri olan sataranç sayesinde adı seks skandalıbna karışan eski IMF başkanı Dominique Strauss-Kahn'la da dost olduğu belirtiliyor. Ayrıca Fransa eski Dışişleri bakanı Roland Dumas'la 1990'ların başında ilişkisi olduğu iddia edilmiş ancak bu iddia Dumas tarafından o dönemde yalanlamıştı.Ojjeh, evinde eski Fransa Başbakanı Dominique de Villepin de 50'nci yaşgünü partisini vererek Fransız magazin sayfalarına da konu olmuştu. Ojjeh'in ondan büyük olan üvey oğlu Mansur Ojjeh ise lüks ürün perakendecisi TAG'în sahibi ve İngiliz Formula 1 takımı McLaren'in yatırımcılarından.

İSYANI PARİS'TEN YÖNETEBİLİR
Ojjeh'in Esad rejiminden son olarak kopardığı isim olan Menaf Tlass'ın Fransa'da rejim karşıtı hareketlerin öncülüğüne soyunabileceği iddiaları da ortaya atılıyor. Tlass'ın Esad'ın kendisine terfisi vermemesine sinirlenerek rejim karşıtı saflara katıldığı bunun üzerine hakkında ev hapsi kararı çıkarıldığı ortaya çıkmıştı. İşte Fransa'ya uzanan kaçış öyküsünün fitilini ateşleyen gelişmeler de bu şekilde başlamıştı.

WİKİLEAKS'TEN ESAD'IN GİZLİ AŞKI ÇIKTI
Suriye'de 17 aylık isyanda 10 binden fazla kişinin öldüğü kanlı çatışmalar devam ederken Devlet Başkanı Beşar Esad'ın özel hayatı da deşifre olmaya devam ediyor. Daha önce eşi Esma Esad ile özel e-mail yazışmaları ortaya çıkan ve diğer e-mail'lerinde de iki gizli aşkı basına yansıyan Esad'ın İngiltere'de bir gizli kadınının dah a bulunduğu öne sürüldü. İddiayı ortaya atan ise İngiliz Mail on Sunday gazetesi oldu. Wikileaks sitesinin yayınlamaya başladığı Suriye belgelerine dayandırılan haberde 30'lu yaşlarında olduğu bildirilen Lamis Omar isimli kadının Esad'ın paraları ile İngiltere'nin saygın kurumlarından Durhan Üniversitesi'nde doktora yaptığı kaydedildi. Arkadaşlarının verdiği bilgilere göre odasının duvarına kocaman Esad posteri asan Omar, Suriye Devlet Başkanı'na aşık. Esad ile Omar'ın birbirlerine 800 e-mail attığı söylenirken yazışmaların içinde şakalaşmalar ve şiirlerin de olduğu öne sürüldü.
BİZE ULAŞIN