'Esad'ın günleri sayılı'

Suriye liderinin günlerinin sayılı olduğunu söyleyen ABD Dışişleri Bakanı Clinton, siyasi geçiş süreci ne kadar erken başlarsa o kadar az insan öleceğini ve ülkenin parçalanma riskinin azalacağını belirtti

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton dün Afganistan'a yardım zirvesine katılmak için gittiği Japonya'da, Suriye lideri Beşar Esad'a destek verenler için geleceğin çok açık olması gerektiğini ve Esad'ın günlerinin sayılı olduğunu söyledi. Clinton, "Kum saatindeki kum tükeniyor" diye konuştu. Clinton, "Muhaliflerin her geçen gün daha güçlendiği şüphe götürmez. Şiddet ne kadar erken biter ve siyasi geçiş süreci başlarsa, hem ölen insan sayısı azalır hem de Suriye hükümetinin feci bir saldırıya maruz kalıp kendi ülkesine ve tüm bölgeye tehlike oluşturma riski o kadar azalır" dedi. Haziranın 16 aylık isyanda en fazla can kaybının meydana geldiği ay olduğunu söyleyen Clinton, Esad'ın kendi halkına karşı şiddet uygulamaya devam etmesi durumunda Suriye'nin parçalanma riski ile karşı karşıya kalacağını belirtti. Clinton ayrıca, Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın önceki gün ateşkes ve geçiş sürecinin başarısız olduğu itirafının herkesin gözünü açması gerektiğini de belirtti.

İKİ TÜRKMEN ÖLDÜ
Suriye İnsan Hakları Örgütü, dün meydana gelen çatışmalarda 19'u sivil 37 kişinin öldüğünü açıkladı. Öte yandan Esad güçlerinin saldırısı nedeniyle dün ilk kez Türkmenler de kayıp verdi. Esad güçlerine ait taarruz helikopterleri Türk sınırına 5 kilometre ötedebulunan Bayır Bölgesi'ndeki beş Türkmen köyüne saldırdı. Saldırıda 6 çocuk babası Abdullah Emin (47) ile Üsame Ablak (25) isimli Türkmenler hayatını kaybetti. Çocukların da aralarında bulunduğu çok sayıda kişi ise yaralandı.

KOFİ ANNAN ÜÇÜNCÜ KEZ ŞAM'DA
BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, dün Şam'a gitti. "Suriye Barış Planı"nın başarısız olduğunu itiraf etmesinin hemen ardından ziyareti gerçekleştiren Annan'ın Basın Sekreteri Ahmet Fevzi, kendisinin Beşar Esad'la görüşme yapacağını açıkladı. Özel temsilci Paris'te yapılan "Suriye'nin Dostları" toplantısına katılmayıp, katılımcıların sert eleştirisine maruz kalmıştı. En sert eleştiriyi ise Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Eşşeyh Abdullah Bin Zayid Ennehyan yapmıştı. Ennehyan, "Kofi Annan'ı göremiyorum. Sayın Annan'ın bu toplantıdan daha önemli ne işi olabilir ki bugün burada değil." eleşirisini yapmıştı. Annan'ın üç gün Suriye'de kalması bekleniyor.

ESAD: ABD ÇETELERİ KORUYOR
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, dün bir Alman televizyonuna verdiği röportajda Annan'ın Suriye'de 16 aydır süren katliamı durdurmak için hazırladığı barış planının Türkiye ve Suudi Arabistan gibi 'teröristlere' yardım eden ülkelerden dolayı engellendiğini söyledi. Esad bir soru üzerine sonunun Mısır ve Libya'nın devrik liderleri gibi olmasından korkmadığını, çünkü onlarla hiçbir ortak noktası olmadığını belirtti. Esad, ayrıca ABD'nin ülkesindeki çatışmanın bir parçası olduğunu ve çeteleri koruyarak siyasi destek verdiğini söyledi.
BİZE ULAŞIN