Mladiç'in davasına devam edildi

Savaş suçu işlemekten tutuklanan Bosnalı Sırpların eski komutanı Ratko Mladiç'in yargılanmasına devam edildi.

Lahey'de eski Yugoslavya için kurulan savaş suçları mahkemesinde hakim karşısına çıkan Mladiç'in duruşmasında, savcıların hazırladığı iddianamede yer alan tanıkların dinlenmesine geçildi.

Mahkemede ilk olarak, Mladiç'in komuta ettiği birlikler tarafından 1992 yılında gerçekleştirilen ve yaklaşık 200 Müslüman ile Hırvat'ın öldürüldüğü katliamda babasını ve amcasını kaybeden Bosnalı Elvedin Pasiç dinlendi.

Sırp askerlerinin Grabovica köyünde gerçekleştirdikleri katliamdan sağ kurtulan Pasiç, saldırı sırasında başından geçenleri anlattı.

Zaman zaman duygulu anlar yaşayan ve gözyaşlarına hakim olamayan 34 yaşındaki Pasiç, babasının nasıl gözlerinin önünde öldürüldüğünü ve annesiyle arasında geçen duygulu konuşmayı aktardı. Pasiç, saldırıda yakılan köylerinin yerle bir edildiğini belirtti. Mahkeme başkanı, Pasiç'in duygulanması üzerine bir süre duruşmaya ara verdi.

16 yıl aradan sonra geçen sene Mayıs ayında tutuklanarak Lahey'e getirilen Mladiç, 1990'lı yılların başında yaşanan Bosna Savaşı sırasında sivillere karşı suç işlemek, Srebrenitsa'da soykırım yapmak ve binlerce masum sivili öldürtmek gibi suçlardan yargılanıyor.

Savcıların hazırladığı iddianamede, binlerce kişinin ölümünden sorumlu tutulan Mladiç'in, bölgede etnik temizlik yaptığı belirtilmişti.

Fotoğraf ve video görüntüleriyle iddialarını destekleyen savcılar, ayrıca Mladiç'in savaş suçu işlediğini ve bu süreçte cinsel şiddetin yaşandığını da kaydetmişti.

Hakkındaki suçlamaları, ''Ülkemi ve milletimi korudum'' diyerek reddeden Mladiç'in, geçen mayıs ayında görülen duruşması, davaya ilişkin kanıtların savunma avukatlarına sunulmasında yaşanan hatalardan dolayı ertelenmişti.
BİZE ULAŞIN