Morglar doldu, cesetler kamyonlara konuldu

Rusya'da 171 kişinin can verdiği sellerde, cesetler artık kamyonlardaki soğutuculara konuluyor. Acil Durumlar Bakanı ise erken uyarı sisteminin çalışmadığını kabul etti

Rusya, Karadeniz kıyısındaki Krasnodar bölgesini vuran sel felaketinde 171 kişinin ölümü, 800'e yakın kişinin yaralanması ve onlarca kişinin de kaybolmasının yasını tutuyor. Dünü ulusal yas olarak geçiren ülkede ölenlerin için mumlar yakılıp gözyaşları döküldü. Cuma ve cumartesi günü etkili olan sağanak yağışın en ağır hasarı yaşattığı Krymsk kentinde arama kurtarma çalışmaları hâlâ devam ediyor. Birçok bölgesinde halen elektrik olmayan kentte bir yandan da ölenlerin kimliklerinin tespit edilme çabaları sürüyor. Ancak 57 bin nüfuslu kentte ölü sayısının 150'yi geçmesi nedeniyle morglarda yer kalmadığı belirtiliyor.

FATURA KİME KESİLECEK?
Reuters haber ajansının bildirdiğine göre çok sayıda ceset, Krymsk hastanesinin arkasına çekilen soğutucu özellikle kamyonların içinde muhafaza ediliyor. Ülkede bir yandan da 24 bin kişiyi direk olarak etkileyen ve 5 bin evi sular altında bırakan felaketin faturasının kime kesileceği tartışılıyor. Muhalif basın organlarına göre Krasnodar bölgesini sular altında bırakan felaketin suçlusu yerel yöneticiler. Sel sularının metrelerce yüksekliğe çıkmasının nedeni olarak gösterilen kanal kapaklarının açıldığı iddiası da hala gündemden düşmedi. Ayrıca bölge sakinlerinin yıkıcı afete karşı hiçbir şekilde bilgilendirilmediği söyleniyor. Acil Durumlar Bakanı Vladimir Puçkov da sel konusunda erken uyarı sisteminin yeterli çalışmadığını ve suçluların bulunacağını söyledi.

PUT İN'İN ZOR GÜNLERİ

Kremlin'deki üçüncü döneminin başlarında felaket gibi bir afetle karşılaşan Devlet Başkanı Vladimir Putin de imajını düzeltme çabası içinde. Postacılar dün Krymsk'deki 57 bin evi kapı kapı gezerek felaketten zarar görenlere para yardımı ulaştırdı. Daha önce devlet başkanlığında 8 ve başbakanlıkta 4 yıl geçiren Putin, doğal afetlere karşı yeterli önlem almamakla suçlanıyordu. Ancak Kremlin'e üçüncü kez çıkan Putin'in son felaketten sonra daha radikal kararlar alması bekleniyor.

YARDIM SEFERBERLİĞİ
Öte yandan felaketten etkilenmeyen Ruslar da Facebook, Twitter gibi sosyal ağlar üzerinden organize olup yardım etmek için kolları sıvadı. Birçok farklı organizasyon ile ülkenin dört bir yanından felaket bölgesine kıyafet, gıda ve ilaç yardımları yapılıyor. Ülkede ayrıca birçok ünlü müzik grubu da selzedelere yardım konserleri düzenleyeceklerini duyurdu.
BİZE ULAŞIN