"Koltuk krizi" mimarından Türkiye'ye zeytin dalı

Türkiye ile İsrail arasındaki krizin sembol ismi olan İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon, gazeteci Rafael Sadi'ye konuştu, röportajında sabah.com.tr'nin sorularını yanıtladı. Alçak koltuk krizinin mimarı olan Ayalon, İsrail Başbakan Yardımcısı Mofaz gibi Türkiye'nin bölgesel gücüne vurgu yaptı.

TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİ DÜZELTMEK MÜŞTEREK MENFAATTİR
Türkiye ile ilişkiler konusunda İsrail'e bağlı olduğu kadarı ile biz elimizden geleni yapacağız, İlişkilerimizdeki şanlı geçmiş bir kayıp değildir. Ve bunu yenilemek mümkündür. Bu hepimizin müşterek menfaatidir.

TÜRKİYE BÖLGEDEKİ EN ÖNEMLİ ÜLKE
Başbakan Yardımcısı Şaul Mofaz Türkiye'nin Bölgesel bir süper güç olduğunu beyan etti. Tabiiki ben başkalarının söylemlerinin yorumcusu olmak istemem , ama ben kendi görüşüm olarak diyebilirim ki bölgedeki en önemli ülkelerden biridir. Türkiye'ye saygı duyuyor ve umud ederim ki aramızdaki ilişkilerde bütün mantık ve akıl galip gelecek ve iki tarafta ilerleyebilecektir.

SURİYE'DEKİ KRİZ TÜRKİYE'YE DE İSRAİL'E DE SIÇRAYABİLİR
Suriye konusu öncelikle etik ve insani bir konudur. Orada gördüğümüzün tek bir adı vardır , bir milletin katlidir. Kadınların , çocukların ve suçsuz insanların Esad ve yönetimdeki kabadayıların eliyle öldürülmesinin başka ismi yoktur.

Aynı zamanda Suriye yönetimine ulaşan pasif yardım vardır. Suriye gerek Hizbullah'tan , gerekse İran'dan yardım almaktadır. Hizbullah ve İran'ın yardımları olmaksızın Suriye'nin ne yapabileceğini bilemiyorum. Ama o bu katliama devam ediyor. Uluslararası Camianın bu işe soyunması ve aradaki farklara ve fikir ayrılıklarına göğüs gererek Suriye halkını ve aynı zamanda da bölgenin tamamınıda kurtarması gerekmektedir. Ve gayet iyi biliyoruz ki Suriye'deki durum ciddiyetini , vahametini arttırırsa ki arrtıracağından eminiz bölgeye sıçrayacak ve komşularını etkileyecektir. Lübnan'a ve Irak'a sıçraması kaçınılmazdır çünkü iki ülkede de benzer Demokratik!! Yönetimler mevcuttur. Tabii ki başka ülkelere de sıçrayabilir. Tam olarak bilemem ama ... Türkiye mesela ve İsrail gibi...

İki ülkenin de Suriye ile sınırı vardır etkilenmemiz mümkün değildir.

Bu arada Türkiye'nin hesaplı duruşunu çok takdir ediyoruz . Bu duruş hem insanı ve etik bakımdan doğru bir duruştur , hem de siyasi açıdan doğru bir duruştur. Umud ederim ki bu duruş ve tutum eninde sonunda da Uluslararası Camia tarafından kabul görecek ve işleme girecek tutum olacaktır.

MISIR İLE BARIŞ DEVAM EDECEK
Kuşkusuz Mısır ile Barış devam edecektir ve ilişkilerimiz olduğu gibi kalacaktır. Bu iki tarafında en yüksek menfaati icabıdır, Ulusal ve Uluslararası cemaatlerin menfaati gereğidir. Biz Mısır'a oldukça sıcak mesajlar ilettik, Başbakanımız seçilen ve yemin eden Başkan'ı tebrik etti.Başkan Mursi Mısır Başkanıdır ve biz de ilişkileri idame ettireceğiz. Onlarında yüzlerinin Barışa dönük olduğundan eminim çünkü şimdiye kadar aldığımız mesajlar bu istikamettedir ve oldukça cesaret vericidir.

BİZE ULAŞIN