Esad'a karşı Erbil'de birleştiler

Suriye Kürt Ulusal Meclisi, Erbil'deki görüşmelerde 3 konuda uzlaşmaya varıldığını açıkladı.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani'nin himayesinde bir haftadır Erbil'de uzlaşma görüşmeleri yürüten Suriyeli Kürt gruplar 3 konuda anlaşmaya vardı. Suriye Kürt Ulusal Meclisi (SKUM) Türkiye Temsilcisi Şivan Hüseyin, Kürt grupların bundan sonra, uluslararası kamuoyu nezdinde tek ses olacağını ve Esed rejimine karşı da ortak hareket edeceklerini ifade etti.

Erbil'deki görüşmeler hakkında açıklamalarda bulunan SKUM Türkiye Temsilcisi Şivan Hüseyin, görüşmelerin sonuçlandığını ve 3 konuda anlaşmaya vardıklarını söyledi. Hüseyin, "Birlik kararı Suriye'deki Kürtler ve Suriye muhalefeti için tarihi bir adımdır" dedi.

IKBY Başkanı Mesud Barzani'nin evsahipliğinde biraraya gelen Suriye'deki Kürt parti ve örgütlerinin, yoğun tartışmalardan sonra aralarındaki ayrılıkları büyük ölçüde giderdiklerini anlatan Hüseyin, alınan ilk kararın, Kürt grupların bundan sonra, uluslararası kamuoyu nezdinde tek ses olmaları ve Esed rejimine karşı ortak hareket etmeleri olduğunu ifade etti.

SKUM Temsilcisi Hüseyin, diğer kararları şöyle anlattı:"İkinci karar, Suriye'deki Kürt muhalefetini oluşturan grupların yer aldığı 'Yüksek Kürt Kurulu' adı altında yeni bir komite kurulması. Kürtlerin yaşadığı kent ve köylerde, halkımızın büyük tepkisini çeken silahlı gruplar kent dışına çıkartılacak.

Silahlı olan bu gruplara Esed'in askerleri 'Kürtleri kontrol altında tutuyorlar' diyerek hiç ses çıkartmıyordu. Birçok kasaba ve köyde
özellikle sınıra yakın birçok noktanın kontrolünü onlara terk etmişlerdi. İşte bunlar dışarı çıkartılacak.

Önemli bir diğer karar, bütün Kürt parti ve grubların içinde yeralacağı 'halk savunma güçleri' oluşturulması. Bu güçler silahlı olmayacak. Sivil olacak. Biz baştan beri silahsız, demokratik yollarla, Esed rejiminin devrilmesinden yana tutum takındık."


Hüseyin, uzlaşma çerçevesinde, Suriye'deki Kürt grupların birbirlerine karşı basın üzerinden yürüttükleri kampanyalara da son vereceklerini belirtti.

SKUM yöneticilerinden Kawa Aziz ise, Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi'nin resmi haber ajansı Peyammer'e Erbil toplantısı hakkında yaptığı değerlendirmede, Suriyeli Kürt gruplar arasındaki anlaşmanın kendileri için tarihi önemde olduğunu vurguladı.

Aziz, "Biz Suriye'de, Kürt Ulusal Meclisi olarak bu anlaşmaya tam bağlı kalacağız. Anlaşmaya tam anlamıyla bağlı kalınmazsa, Suriye'de halkımızın geleceği tehlikeye atılacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

IKBY Başkanı Barzani, Suriye'de rejim karşıtı hareketlerin başlamasından sonra aralarındaki görüş ayrılıkları artan Suriye Kürtlerini ortak bir tutum benimsemeye ikna etmek için çalışıyordu. Barzani, Suriye Kürtlerinin iki önemli örgütü olan Suriye Kürtleri Ulusal Meclisi(SKUM) Başkanı İsmail Heme ve Demokratik Birlik Partisi (PYD) Başkanı Muhammed Müslim ile Erbil'de görüşmüştü.

Bu gruplardan SKUM, Suriye'deki halk hareketlerinin başlamasından itibaren Esed rejimine karşı barışçıl yollardan muhalefet ederken ülkede rejim değişikliği istiyor, Esed rejimi ile görüşmeyi de ret ediyor. SKUM ile birlikte Suriye'deki Kürt bölgesinde en önemli güç durumunda
olan PYD ise önemli bir silahlı güce sahip ve PKK'ya yakınlığı ile biliniyor.

PYD, Esed rejimi aleyhtarı söylem kullanıyor ancak ülkedeki sorunun rejimle müzakere edilerek çözülebileceğini savunuyor. Bu çerçevede Esed yönetimi ile yakın temasları dikkat çekmişti.
BİZE ULAŞIN