İlk ziyaret Arabistan'a

Mısır'da Cumhurbaşkanlığı görevine geldikten sonra ilk resmi ziyaretini Suudi Arabistan'a yapan Mursi, Cidde'de Kral Abdullah ile biraraya geldi.

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, ''Mısır ve Körfez ülkelerinin istikrarı önceliğimizdir'' dedi. Cumhurbaşkanlığı görevine geldikten sonra ilk resmi ziyaretini Suudi Arabistan'a yapan Muhammed Mursi, Cidde'de Kral Abdullah ile biraraya geldi. Mursi, görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, bölgedeki istikrarın, Mısır ve Körfez ülkelerinin istikrarına dayandığını ifade ederek, ''Önceliğimiz Mısır ve Körfez ülkelerinin istikrarıdır'' diye konuştu.

Ziyaretinin verimli geçtiğini belirten Mursi, ziyaretin, iki ülke ve bölge halkları için önemli olduğunu vurguladı. İlk resmi ziyaretini Suudi Arabistan'a gerçekleştirmeyi özellikle istediğini belirten Mursi, ''vahyin indiği yer ve İslam dünyasının kalbi olan Arabistan'' ile Mısır arasındaki bağlarının eskiye dayandığının altını çizdi.

Kral Abdullah ile gerçekleştirdiği görüşmeye de değinen Mursi, ''İkili görüşmemizde, geçmişte görüşülen ve bazı eksik kalan noktaları tamamlarken, geleceğe yönelik takviyeler de yaptık'' dedi.

Kral Abdullah ise yaptığı konuşmada, ''Mısır Cumhurbaşkanı Mursi'nin ilişkilerimizle ilgili yaptığı açıklama, Suud yönetimi ve halkının görüşlerini en iyi şekilde anlatıyor'' dedi.

Ziyareti çerçevesinde, Suudi Arabistan'da yaşayan Mısır vatandaşları ile de biraraya gelen Mursi, seçim vaatlerinin hayata geçirilmesi konusunda
kendilerinden görüş aldı. Cidde'deki temaslardan sonra Medine'ye geçecek Cumhurbaşkanı Mursi, Mescid-i Nebevi'yi ziyaretinin ardından Mısır'a dönecek.
BİZE ULAŞIN