'Türkiye Rusları cesaretlendiriyor'

Türkiye'deki Çeçen aktivistlerin Rusya'nın tehdi altında oldukları Türkiye'nin ise yeterince aktif bir tutum takınmadığı savunuluyor.

New York Times gazetesi (NYT), Türkiye'de yaşayan Kafkas aktivist Kuban Kural'ın, aldığı ölüm tehditlerine dikkat çekerek, Kural'ın, polis koruması altına alındığını ancak, Türkiye'nin Çeçen cinayetlerine karşı sessizliğinin Rusları cesaretlendirebileceği konusundaki kaygılarını yansıttı.

ABD'nin önemli gazetesi New York Times'ın internet sitesinde ve Avrupa baskısı International Herald Tribune'de yayınlanan haberde, Türkiye'de yaşayan Kafkas aktivist Kuban Kural'ın, geceyarısından sonra İstanbul'un karanlık ve ıssız arka sokaklarında Çerkezler için yapılan bir gösteriden evine dönerken uğradığı saldırıya ve aldığı ölüm tehditlerine dikkat çekilerek, polis ve savcıların hala bu olay üzerinde çalıştıklarını kaydetti.

Gazete, son dört yılda İstanbul sokaklarında öldürülen altı Çeçen aktivist olmasa ne yetkililerin ne de Kural'ın bu olayı çok ciddiye almayacağını savunarak, son altı yıl içinde öldürülen Çeçenlerin, Rusya'dan bağımsız olmak için yapılan Çeçen savaşından kaçarak Türkiye'de mülteci olarak yaşadıklarını hatırlattı.

NYT, analistlerin yakalanamayan suçluların Moskova ile bağlantısından süphelendiklerine dikkat çekerek, Kuban Kural olayının ise diğerlerinden farklı olduğunu çünkü Kural'ın sadece Çeçen olmadığını aynı zamanda Türk vatandaşı olduğunu belirtti.

Türk polisinin koruması altına alınan Kural'a, bir koruma sağlandığını belirten NYT, Kural'ın, Türkiye'nin Çeçen cinayetlerine karşı sessizliğinin Rusları cesaretlendirebileceğinden kaygı duyduğunun altını çizerek, "Şuan kolay bir şekilde saldırabileceklerini ve Türkiye'de cezasız kalabileceklerini biliyorlar" iddialarına yer verdi.

Haberde ayrıca, Türkiye'deki Çerkez toplumunun son zamanlarda etnik kimliklerinin tanınmasını ve dillerinin ve kültürlerinin korunmasını talep eden Kürt, Laz ve diğer azınlıklara katılmaya başladıklarının altı çizildi.
BİZE ULAŞIN