Servetlerinin izi bulundu

Kanada'da devrik diktatörlere ait 4 milyar 300 milyon dolar değerinde para ve taşınmaz bulunduğu bildirildi. Esad'ın paraları da bu ülkede.

  • Dünya
  • Pazartesi 16.07.2012 11:18
Kanada'da, Tunus devrik lideri Zeynelabidin Bin Ali, Yemen devrik lideri Ali Abdullah Salih, Libya devrik lideri Muammer Kaddafi ve Mısır devrik lideri Hüsnü Mübarek başta olmak üzere bir çok devrik lidere ya da devrilmek üzere olanlara ait 4.3 milyar dolar değerinde para ve taşınmaz bulunduğu açıklandı.

Kanada'nın resmi haber ajansı The Canadian Press'in, Kanada Kraliyet Atlı Polisi RCMP'den, bilgi edinme yasası kapsamında resmi başvuruda bulunarak aldığı bilgiye göre, 4.3 milyar dolarlık toplama, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, eşi ve yakınlarının para ve mal varlıkları da dahil.

RCMP tarafından Canadian Press'e verilen yanıtta, 4.3 milyar doların nihai rakam değil, sadece halkla paylaşılmasında mahzur bulunmayan kısım olduğu kaydedildi.

Öte yandan, Kanada Dışişleri Bakanlığı da dondurulmuş hesaplardaki paraların uluslararası hukuk kuralları kapsamında süreçleri tamamlandıkça ilgili ülkelerin hesaplarına iade edileceğini ve edilmekte olduğunu bildirdi.
BİZE ULAŞIN