Şam'da şiddet dorukta

Suriye'nin başkenti Şam, halk ayaklanmasının başlamasından bu yana yaşanan en şiddetli çatışmalara sahne oluyor. Birçok semtin ilk kez zırhlı birlikler tarafından kuşatıldığı bildiriliyor

  • Dünya
  • Salı 17.07.2012
Özgür Suriye Ordusu'nun geçtiğimiz haftalarda yaptığı, rejim karşıtı mücadeleyi başkent Şam'da yoğunlaştırma tehdidinin ardından önceki gece yarısına doğru başlayan çatışmaların devam ettiği bildirildi. Sünnilerin yoğunlukta bulunduğu Meydan, Tadamun ve Zehra El Cedide semtleri başta olmak üzere Şam'ın birçok noktasının ilk kez zırhlı birlikler, mitralyöz ve tanklar tarafından kuşatıldığı açıklandı. Muhaliflere göre Şam, halk isyanının başlangıcından bu yana en şiddetli çatışmalara sahne oluyor.

HAVAALANI YOLU KAPALI

Görgü tanıkları başkent sakinlerinin evlerine kapandığını anlatırken, kuşatma altında bulunan semtlerdeki bazı camilerden Özgür Suriye Ordusu'na yardım çağrıları yapıldığını aktardı. Muhalif kaynaklar, Şam Havaalanı'na giden bazı yolların da Özgür Suriye Ordusu birlikleri tarafından kapatıldığını iddia etti. Birçok noktada devam eden çatışmalarda ölen ya da yaralanan sayısı konusunda henüz bir açıklama yapılmadı. Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü, dün ülkenin diğer kesimlerindeki çatışmalarda 30'dan fazla kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. BM ise, yardım görevlilerine Esad rejimi tarafından vize verilmediğini açıkladı.

'YÜZDE 60 ELİMİZ DE'
Öte yandan, muhaliflerin safına geçerek Özgür Suriye Ordusu'nun yönetiminde yer alan, Suriye rejiminin kimyasal silah projesi eski sorumlusu Tümgeneral Adnan Sellu, şu anda ülkenin yüzde 60'ına fiilen hâkim olduklarını açıkladı. Suudi Şark el Evsat gazetesine bir ropörtaj veren Tümgeneral Sellu, NATO'nun Şam'a düzenleyeceği iki sortinin nihai zafer kazanmaları için kendilerine yeteceğini söyledi. Sellu "Beşar Esad'ın başkanlık sarayına ve ordunun ana karargâhına düzenlenecek iki sorti bize yeter. Bu, rejimi tümüyle çökertecektir. Sonrasında Özgür Suriye Ordusu duruma hâkim olur" dedi. Annan Planı'nın Suriye'yi çözümsüzlüğe sürüklediğini de söyleyen Sellu, şu aşamadan sonra ancak askeri bir çözümün olabileceğini dile getirdi.

LAVROV: BATI BİZE ŞANTAJ YAPIYOR
Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Batı'nın Suriye ile ilgili konularda Moskova'ya şantaj yaptığını söyledi. BM ve Arap Birliği'nin Suriye Özel temsilcisi Kofi Annan ile Moskova'da bir araya gelen Lavrov'un Suriyeli muhalif güçlerle gerçekleştirdiği görüşmelerden çıkan sonuçları Annan'a anlattığı öğrenildi. Lavrov, bütün semtlerde aynı anda ateşkes yapılmasını önerdiklerini de kaydetti. Kofi Annan'ın ise bugün Vladimir Putin'le görüşeceği bildirildi.

REJİMDEN AYRILANLAR, ESAD'IN ADAMLARI MI?
Geçtiğimiz haftalarda Şam'dan ayrılarak Paris'e kaçtığı öne sürülen Esad'ın sağ kolu Menaf Tlas'ın, aslında Esad'ın emriyle hareket ettiği ve Lübnan'a giderek oradaki muhalif hareketleri bastırmakla görevlendirildiği iddia edildi. Fransız basınında yer alan haberlere göre, Tlas Esad için çalışmayı sürdürüyor. Benzer iddialar, Suriye'nin Bağdat Büyükelçisi Navaf Faris hakkında da ortaya atıldı. Öte yandan Suriye'nin Belarus Büyükelçisi Faruk Taha'nın muhaliflere katıldığı, Fas Büyükelçisi'nin de sınırdışı edildiği bildirildi.

BİZE ULAŞIN