Muhaliflerden topyekûn savaş!..

Suriyeli muhalifler Esad'a karşı "Suriye Depremi" adını verdikleri topyekûn savaş ilan etti. Muhaliflerin yoğun bulunduğu Sünni mahallelerinde sert çatışmalar yaşanıyor

Suriye rejimi ile muhalifler arasında başkent Şam'ın merkezinde önceki gece başlayan çatışmalar bütün hızıyla devam ediyor. Sünni ağırlıklı Nahr Aişe ve Kadem semtlerinin yanı sıra Kfar Susa banliyösü, başkentin Aseli Kalamun, Meyda, Mudamyeteş Şam, Bab Musala, Yedi Deniz bölgesi ve Bağdat caddesinde de ordu birlikleri ile kanlı çatışmalar cereyan ediyor. Suriye Merkez Bankası'nın da bulunduğu merkezdeki Seba Buhayrat meydanı çevresinde çatışmaların yoğunlaştığını belirten muhalifler, olayların artık nihai aşamaya girdiğini iddia etti.

"DEPREM ESAD'I YIKAR"
Özgür Suriye Ordusu tarafından yayımlanan bildiride, Suriye rejimine topyekûn savaş ilan edildiği, rejime bağlı asker ve polislerin ülke çapında hedef alınacağı duyuruldu. Özgür Suriye Ordusu "Suriye Depremi" adını verdikleri bu yeni operasyon sonucunda, Esad rejiminin yıkılacağını savundu. Muhaliflerin iddialarına göre, Şam'ın merkezindeki çatışmalar sırasında özellikle muhalefetin yoğun olduğu Sünni ağırlıklı mahalleler hedef seçiliyor. Havadan helikopterlerin abluka altına aldığı mahalleler, karadan da zırhlı birlikler, mitralyözler ve tanklarla kuşatılıyor. Yoğun şekilde çatışmaların devam ettiği noktalardaki ölü ya da yaralı sayısı hakkında sağlıklı bilgi alınamazken, önceki günkü ilk operasyonlar sırasında Şam Emniyet Müdür Yardımcısı İsa Duba'nın hayatını kaybettiği bilgisi verildi. Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü ise ordunun dün çeşitli kentlerde muhaliflere yönelik ağır silahlarla düzenlediği operasyonlarda 25 kişinin öldüğünü duyurdu. Örgüt, Şam'ın banliyölerine düzenlenen operasyonlarda 10 kişinin yaşamını yitirdiğini, çok sayıda kişinin de yaralandığını iddia etti. Muhalifler Şam'da bir helikopteri düşürdüklerin iddia etti.

2 SEMTİ ELE GEÇİRDİLER
Muhalifler Meydan ve Tadamun semtlerini ele geçirdiklerini duyurdu. Neredeyse tamamını Sünnilerin oluşturduğu Meydan, aynı zamanda suriçi eski Şam'a yakın bir bölge olması dolayısıyla turistlerin de gözde mekânları arasında.

KİMYASAL KORKUSU
ABD yönetimi kimyasal silahlar konusunda Suriye'yi uyardı. Kimyasal silahlarla ilgili bir uyarı da muhaliflerin safına katılan Navaf Faris'ten geldi. Bağdat Büyükelçiliği görevini yürütürken muhaliflere katılan Faris, BBC'ye verdiği röportajda, "Esad ve yöneticileri hayatta kalmak için her şeyi yapabilir. Kimyasal silah da dahil" dedi. İsrail gizli servisi Mossad'a yakınlığı bilinen DEBKAfile sitesi ise Esad'ın askerlerini başkentin güneyinden çektiğini, amacınınsa muhaliflere biraz ilerledikleri hissini verip çok büyük bir operasyon düzenlemek olduğunu savundu.

"ESAD'IN YAKIN ADAMI ÜRDÜN'E KAÇTI" İDDİASI...
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın en yakın adamlarından biri olan Rüstem Gazale'nin Ürdün'e kaçarak muhaliflere katıldığı iddiası ortalığı karıştırdı. El Dünya televizyonu, Gazale'nin ailesinin Ürdün'ün başkenti Amman yakınlarındaki bir mülteci kampında bulunduğunu duyurdu. Ancak bazı kaynaklar da Gazale'nin kaçtığı iddialarını bizzat yalanladığını duyurdu.Suriye Nava Kuvvetleri Komutanlığı'nda görevli pilot Albay Ziyad Talas'ın da Ürdün'e geçtiği belirtildi. Bu arada Fransa Cumhurbaşkanı Francois Hollande, Suriye Muhafız Birliği'nden ayrılarak ülkesini terkeden Tuğgeneral Menaf Tlas'ın Fransa'da olduğunu açıkladı.

31 YARALI DAHA SIĞINDI
Ülkelerindeki olaylarda yaralanan 31 Suriyeli, dün Türkiye'ye giriş yaptı. Hatay'ın Reyhanlı ilçesine bağlı Kuşaklı, Bükülmez ve Kavalcık köyü sınırına akrabaları tarafından getirilen, araların da kadınların da bulunduğu 21 kişiden 2'si, kaldırıldıkları Reyhanlı Devlet Hastanesi'nde kurtarılamayarak yaşamını yitirdi. Halep ve Azez çevresinde yaşanan çatışmalarda yaralanan 10 Suriyeli Türkiye'ye getirildi. Ayrıca ülkelerinden kaçan 330 Suriyeli dün Türkiye'ye giriş yaptı. Öte yandan BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, Suriyeli mülteci sayısının nisan ayından bu yana üç kat artarak 112 bine ulaştığını açıkladı. Bbu kişilerin dörtte üçünü Türkiye, Lübnan, Ürdün ve Irak'ta kayıt altına alınan kadın ve çocuklar oluşturuyor.
BİZE ULAŞIN