Suriye'de büyük saldırı

Suriye'nin başkenti Şam'da Ulusal Güvenlik Kurulu binasına yönelik düzenlenen intihar saldırısında Esed'in eniştesi Asıf Şevket'in de aralarında bulunduğu 5 kişi öldü.

Suriye'nin başkenti Şam'da Ulusal Güvenlik Kurulu binasına yönelik saldırının, üzerinde patlayıcı bulanan intihar eylemcisi tarafından düzenlendiği bildirildi.Adının açıklanmasını istemeyen bir güvenlik kaynağı, intihar eylemcisinin Ulusal Güvenlik Kurulu toplantısı sırasında üzerindeki bombaları patlattığını belirtti.

Saldırıda Savunma Bakanı Davud Racha, Genelkurmay Başkan Yardımcısı ve Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in eniştesi Asıf Şevket, Suriye eski Genelkurmay Başkanı Esad'ın özel temsilcisi general Hasan Türkmani, İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim El Şaar ve İstihbarat Birim Başkanı Hafız Makhlouf öldü.

Öte yandan İran'a bağlı Arapça yayın yapan El-Alem kanalı ise saldırıda Suriye Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Hişam Bahtiyar'ın yaralandığını öne sürdü. Saldırıyı Liva el İslam (İslam'ın Sancağı) adlı örgüt ve Özgür Suriye Ordusu'nun üstlendiği iddia ediliyor.

Daha önce üst düzey katılımın olduğu güvenlik toplantısı esnasındaki intihar saldırısının bomba yüklü araçla düzenlendiği öne sürülmüştü.

Öte yandan güvenlik kaynakları intihar saldırısının Esad'a yakın olan bir korumasının gerçekleştirdiğini bildirdi.

DEVLET BAŞKANLIĞI'NIN ETRAFINA TANKLAR YIĞILIYOR
Suriye'nin başkenti Şam'da Ulusal Güvenlik Kurulu toplantısına yönelik düzenlenen intihar saldırısının ardından Devlet Başkanlığı binası etrafında hareketlilik olduğu bildirildi.

Savunma Bakanı Davud Racha, İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim El Şaar ve Genelkurmay Başkan Yardımcısı Asıf Şevket'in öldüğü saldırıdan sonra Devlet Başkanlığı Sarayı'nın etrafına tanklar yığılmaya başlandığı belirtildi.

4. birliğe saldırı
Öte yandan, Özgür Suriye Ordusu'nun bu sabah başkentin Meze semtinde bulunan 4. Tümen'e saldırı düzenlediği öğrenildi.
Çıkan çatışmanın saatlerce sürdüğü belirtilirken, başka ayrıntı verilmedi.

"ÖSO TARAFINDAN ZEHİRLENEREK ÖLDÜRÜLEN KİŞİLERLE AYNI"
Suriye devlet televizyonu tarafından intihar saldırısı sonucu bugün öldürüldüğü iddia edilen yetkililerin mayıs ayında Özgür Suriye Ordusu tarafından zehirlenerek öldürülen kişilerle aynı olduğu öne sürüldü.

Suriyeli muhaliflerden Dr. Abdurrahman ed-Dımeşkiyye'nin sosyal paylaşım sitesi twitter hesabından paylaştığı mesajında, mayıs ayında Özgür Suriye Ordusu'na bağlı Sahabe Tugayları tarafından zehirlenerek öldürüldüğü iddia edilen üst düzey yetkililerin cesetlerinin bugünkü intihar saldırısı mahalline getirildiği ve intihar saldırısı süsü verildiği iddia edildi.

Özgür Suriye Ordusu mayıs ayında, Suriye'deki askeri operasyonları yöneten Hasan Türkmani, Muhammed Şaar, Hişam Bahtiyar, Asıf Şevket, Davut Racha, Muhammed Said Buhaytan, Ali Memlük ve Salah en-Naimi'den oluşan konseyin 2 ay boyunca izlendiğini ve zehirleme operasyonunun Sahabe Tugayları adlı birim tarafından gerçekleştirildiğini, Buhaytan'ın korumasının suikastta bizzat rol aldığı öne sürmüştü.

Esed rejimi, zehirlenme olayını yalanlamamış, saldırıda ölen olup olmadığıyla ilgili kesin bir bilgi de vermemişti.

YENİ BAKAN ATANDI BİLE

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed, yeni savunma bakanı atadı. Devlet televizyonu, Esed'in Fehd Casim El Feric'in yeni savunma bakanı olarak atandığını duyurdu.

İşte saldırı sonrası Şam'dan çekilen ilk görüntü...

Saldırının gerçekleştiği Revda mahallesinde çekildiği iddia edilen aşağıdaki fotoğraf sosyal medyayı karıştırdı.

SALDIRIYI ÜSTLENEN ÖRGÜT
Reuters saldırıyı asi İslamcı grup Liva El İslam örgütünün üstlendiğini bildirdi. Suriye İstihbarat Şefi Hişam Bekhtar da saldırıda yaralandı ve ameliyata alındı.

SURİYE ORDUSU: ''İNTİHAR SALDIRILARI BİZİ YILDIRAMAZ''
Suriye ordusu, Şam'da düzenlenen intihar saldırısıyla ilgili olarak, ''Terör saldırıları bizi yıldıramaz'' açıklamasını yaptı.
Suriye televizyonunda ordu adına yapılan açıklamada, ''Terör saldırıları bizi yıldıramaz. Korkakça yapılan bu saldırıyla teröre karşı daha kararlı bir şekilde mücadelemizi sürdüreceğiz'' denildi.
Açıklamada, Suriye rejiminin ülkeyi teröristlerden "temizlemekte" kararlı olduğu vurgulandı.

DÜNYADAN YANKILAR
İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague bugünkü saldırıların, Birleşmiş Milletler müdahalesi tezini güçlendirdiğini söyledi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Suriye'nin başkenti Şam'da düzenlenen intihar saldırısıyla ilgili yaptığı açıklamada, "Kan dökülmesi, zulmün ikrar edilmesi bizi gerçekten üzüyor" ifadesini kullandı.

HIRİSTİYAN KÖKENLİ BAKAN DAVUD RACHA KİMDİR?
Savunma Bakanı Davud Racha, 1949 yılında Şam'da doğdu.

1968 yılında harp akademisinden mezun olan sahra topçuluğu alanında uzmanlık yaptı. Çeşitli askeri görevlerde bulunan Davud Racha, 1997 yılında topçu ve füze üssü kurmay başkanlığı, 2000 yılında ülkedeki tüm topçu ve füze üslerinin kurmay başkan yardımcılığı, 2001 yılında Suriye Yüksek Harp Akademisi başkan yardımcılığı, 2002 yılında Kara Kuvvetleri Lojistik heyeti başkanlığı, 2004 yılında genelkurmay başkan yardımcılığı ve 2009'da da genelkurmay başkanlığı görevlerinde bulundu.

1988'de albaylığa 2005'te de generalliğe terfi eden Davud Abdullah Racha'nın bir dönem Özel Muhafızlar komutanlığı yaptığı da bildirildi.2011 yılında da Esad tarafından Savunma bakanlığına geliştirilmişti. Racha'nın bakanlığa atanmasıyla Suriye'de ilk kez Hıristiyan kökenli biri savunma bakanlığına gelmişti.

BİZE ULAŞIN