Galada katliam

ABD'de kendisini kötü karakter "Joker" ile özdeşleştiren bir kişi, filmin son serisi "Kara Şövalye Yükseliyor"un gösterildiği salona gaz bombası atıp, etrafa rastgele ateş açtı 12 kişinin öldüğü 50 kişinin yaralandığı sinema salonunda bulunanlar saldırıyı önce filmin tanıtımı sandı. Katliam üzerine Paris'teki gala bile iptal edildi

Haftalardır sinemaseverler tarafından gösterime girmesi merakla beklenen "Batman - Kara Şövalye'nin Yükselişi" adlı filmin ilk gösterisinde katliam yaşandı. ABD'nin Colorado eyaletinin Denver kentine bağlı Aurora kasabasında filminin ilk gösterimine gidenler, kurşun yağmuruna tutuldu. Filmin gece yarısı gösterimi başladıktan yarım saat sonra yangın kapısından içeri giren bir kişi içeriye gaz bombası attı. Gaz maskesi takan saldırgan, elindeki tüfekle rastgele ateş açmaya başladı. İlk başta silah sesi ve gaz bombasının filmin bir parçası olduğunu zanneden seyirciler kısa süren şaşkınlığın ardından panikle kaçmaya başladı. İçerdeki kalabalığa karşın hedef gözetmeksizin tüfekle ateş açan saldırgan, salonda bulunan basamaklardan çıkarak tabanca ile de izleyicileri tek tek vurmaya devam etti.

OTOPARKTA YAKALANDI
Olayın başlamasından dokuz dakika sonra sinemanın bulunduğu alan polis araçları, itfaiye ve ambulanslarla doldu. Çevre güvenliği alan polis adı sonradan James Holmes olduğu öğrenilen kişiyi aracın içinde yakaladı. Polis, 24 yaşındaki saldırganın direnmediğini, ateş açmadığını belirtti. Polis tarafından yapılan açıklamada saldırganın gaz maskesi, tüfeği, bıçağı ve tabancası olduğu belirtildi. Pentagon sinema salonunda askerlerin de olduğunu, saldırıda 3 askerin yaralandığını bir askerin ise kayıp olduğunu belirtti. Aurora Polis Şefi Dan Oates, "Şüphelinin evinde patlayıcı madde olduğuna dair bilgi aldık" dedi. Polisin, Century 16 adlı sinema çevresinde bomba aradığı ve alanı güvenlik çemberi içine aldığı öğrenildi. Polis yetkilileri, zanlının kendisini Kara Şövalye filmindeki kötü karakter Joker'e benzettiğini, onun gibi makyaj yaptığını söyledi.

3 AYLIK BEBEK BİLE YARALI

Kurşun geçirmez yeleği ile sinema karanlığında rastgele ateş açan Holmes, 12 kişiyi canından etti. Yaralanan 50 kişi ise gelen ambulanslarla hastanelere kaldırıldı. Çocukların da bulunduğu sinemada yapılan saldırıda 3 aylık bir bebeğin de yaralandığı kaydedildi. Yaralı çocukların Colorado Çocuk Hastanesi'nde tedavi gördüğü ifade edildi. Saldırı anını anlatan görgü tanığı Paul Otermat, filme kız arkadaşıyla birlikte gittiğini belirterek "Saldırgan yangın kapısından girdi. Bunu film gösteriminin bir parçası olarak düşündüm. Ama o üzerimize gaz bombası attıktan sonra ateş etmeye başladı. Biz koltukların arasında eğilerek dışarı kaçmaya çalıştık" dedi.

OBAMA ALARMA GEÇTİ

ABD Başkanı Barack Obama, Colorado'da, Batman filminin ilk gösteriminin yapıldığı sinema salonunda düzenlenen "korkunç ve trajik" saldırı karşında "şoke olduğunu ve üzüldüğünü" söyledi. Saldırı sırasında Florida'da olan Obama, "Karanlık zamanlarda karşılaştığımızda olduğu gibi, bir Amerikan ailesi haline gelmeliyiz. Düşüncelerimiz ve dualarımızda Aurora halkına yer vermeliyiz" dedi. Öte yandan Obama, seçim gezisini iptal etti. Olay yüzünden Batman'in birçok eyaletteki hatta Paris'teki galası da iptal edildi.

KATLİAM EYALETİ
Kana bulanan Colorado eyaletinde 1999'da başka bir katliam daha yaşanmıştı. Nazi Lideri Adolf Hitler'in doğum günü olan 20 Nisan'da Columbine Lisesi'ne gelen 2 öğrenci, 12 öğrenci ve 1 öğretmeni ateşli silahla öldürdü. İkili daha sonra intihar ederken, okul çıkışına yerleştirdikleri bombaların patlamadığı anlaşıldı.
BİZE ULAŞIN