Gana liderinin tartışmalı ölümü

Gana Cumhurbaşkanı John Atta Mills, başkenti Accra'da tedavi gördüğü hastanede dün hayatını kaybetti.

Cumhurbaşkanlığı bürosundan yapılan açıklamada 68 yaşındaki liderin "aniden ve beklenmedik şekilde rahatsızlandıktan sonra öldüğü" belirtilirken ayrıntı verilmedi.

Cumhurbaşkanı Mills'in görevini bir sonraki seçime dek vekaleten, yardımcısı John Dramani Mahama üstlendi.

Atta Mills Batı Afrika'da bulunan Gana'yı 2009'dan bu yana yönetiyordu.

Cumhurbaşkanı Atta Mills'in kanser olduğu uzun zamandır tartışılan bir konuydu; hatta göreve gelmeden önce de konuşuluyordu, ancak resmen hiç bir şekilde doğrulanmamıştı.

Israrla sağlığının yerinde olduğunu söyleyen Atta Mills, Aralık ayındaki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yeniden yarışmayı planlıyordu.

BBC'nin Batı Afrika muhabiri Thomas Fessy, halkın şimdi seçimlerde iktidar partisi adına kimin yarışacağını sorguladığını belirtti.

Atta Mills, ikinci kez aday gösterilmişti ancak adaylığı partisi içinde ayrılığa neden olmuştu.

Başını ülkenin eski lideri Jerry Rawlings'in eşi Nana Konadu Agyemang-Rawlings'in çektiği bir grup, Mills'in yönetimini eleştiriyordu.

'Söylentiler'

Atta Mills, sağlık durumunun yerinde olduğunu söyleyegelse de BBC'nin Accra muhabiri Sammy Darko, cumhurbaşkanını sesinin son aylarda kötüleştiğini farkettiğini belirtti.

Gana'da eski hükümette görev almış bir gazeteci olan Elizabeth Ohene, cumhurbaşkanının ölümüne ilişkin geçmişte de haberler çıktığını, bu nedenle ilk anda bu habere inanmadığını anlattı.

BBC'ye konuşan Ohene, "son üç ya da dört yıldır sağlığının bozulduğu, iki sefer de öldüğü yolunda haberler çıkmıştı" diye konuştu.

Liberya Cumhurbaşkanı Ellen Johnson-Sirleaf de taziyelerini iletirken, haberin şaşkınlık yarattığını söyledi.

Atta Mills, 1997- 2001 yılları arasında Gana'nın eski askeri lideri Jerry Rawlings'in yardımcısı olarak görev yaptı.

Atta Mills'in iktidarı sırasında Gana, dünya çapında petrol üreten ülkeler arasına katıldı.

BBC Türkçe
BİZE ULAŞIN