İntihar etmedi çünkü ünlü olmak istiyor

Sinemada katliam yapan Holmes'un, diğer katillerin aksine teslim olup intihara kalkışmaması kendini benzettiği Joker gibi ünlü olmak istemesine bağlanıyor. Psikologlar, "kendisini anlatmak için davayı kullanacak" diyor

ABD'de geçtiğimiz cuma sinemada katliam yapan James Holmes, ülkesinde ve dünyada gündemi meşgul etmeye devam ediyor. Denver kentinde Batman: Kara Şövalye Yükseliyor filminin ilk gösterimi sırasında 12 kişiyi öldüren ve 58 kişiyi de yaralayan Holmes, önceki gün ilk kez hâkim karşısına çıktı. Mahkeme sonrasında ise turuncu saçları, donuk bakışları ile kameralara takılan Holmes hakkındaki bilinmezlik daha da arttı. 30 Temmuz'da yeniden hâkim karşısına çıkacak Holmes'un ilk mahkemesindeki halini değerlendiren psikolog Michael Mantell, "Katliamdan önce aldığı düşünülen yüksek dozdaki ilaçların hala etkisinde gibiydi. Dış dünya ile ilişkisi hiç yoktu" dedi.

ANLATMAK İSTİYOR

Akli dengesinin yerinde bulunması halinde idam cezası almasına kesin gözü ile bakılan Holmes'un katliamdan sonra neden intihar etmediği de büyük merak konusu. Kendisini Batman'in rakibi Joker olarak gören Holmes'un neden hiçbir çatışmaya girmeden polise teslim olduğunu değerlendiren Philadelphia Üniversitesi'nde görevli psikolog Frank Farley, "Katliamı neden yaptığını anlatacağı ya da bir çeşit manifesto açıklayacak bir platforma ihtiyacı olduğunu düşünüyor olabilir" dedi. Bu durum ise akıllara 22 Temmuz 2011'de Norveç'te 77 genci katleden Anders Behring Breivik'i getiriyor. Norveç canisi de katliamlarının ardından polise teslim olmuş ve mahkemede amacını uzun uzun anlatmıştı. 1989 Montreal'de, 1996'da Dunblane'de, 2007'de de Virginia Tech Üniversitesi'ndeki katliamları yapan kişilerin intihar ettiğini hatırlatan uzmanlar ayrıca, Holmes'un kendisini hâlâ filmde zannettiği ihtimali üzerinde de duruyor.

ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK

Buna göre Holmes, tıpkı kötü karakter Joker gibi kendisine uluslararası alanda bir "ün" yakalamanın peşinde. Öte yandan 24 yaşındaki Holmes, demir parmaklıklar arkasında olmasına rağmen, dışarıdakilerin huzurunu kaçırmaya devam ediyor. ABD'de Batman katliamının ardından 3 farklı olayda 3 kişinin daha tutuklandığı ortaya çıktı. Olaylardan birisi Maine eyaletinde yaşandı. Aşırı hız nedeniyle polisin durdurduğu Timothy Courtois'in arabasında silahlar ve Batman katliamı ile ilgili basında çıkan haberler bulundu. Sorgusu yapılan Courtois serbest bırakıldı. Kaliforniya'daki diğer olayda da Clark Tabor isimli bir adam, izlemeye gittiği Batman: Kara Şövalye Yükseliyor filmi geç başlayınca "Denver'daki gibi Batman katliamı yapmamı mı istiyorsunuz" diye bağırdı. Polis Tabor'u tutukladı.

HASILAT REKORU KIRDI

Son olay ise Arizona'da Michael William Borboa isimli sarhoş bir kişi tarafından gerçekleştirildi. Üzerindeki boş ve dolu içki şişeleri ile filmi izlemek isteyen Borboa'nın da tutuklandığı kaydedildi. Ancak tüm bunlara rağmen "Kara Şövalye Yükseliyor" filmi, 160 milyon dolarlık (290 milyon TL) hasılatıyla 2-D filmler arasında hafta sonu rekorunu kırdı. Tutuklandıktan sonra evinde bubi tuzakları ortaya çıkan Holmes'un doktorasını bıraktığı Colorado Üniversitesi'ne iki şüpheli paket gidince polisler alarma geçti. Robotlarla paketleri inceleyen polisler, şüpheli bir maddeye rastlamadı.

AİLESİ DESTEK OLACAK!
Zanlı 24 yaşındaki James Holmes 12 dakika süren yargılamada hiç konuşmadı, zaman zaman uyukladı ve hiç kimseyle doğrudan göz teması kurmadı. Kurbanların yakınları ise hâkim Holmes'un dışarı çıkartılması emri verene kadar sadece onu izledi. Siyahlar içindeki yaşlı bir kadın Holmes'a "artık sert adam değilsin" diye bağırdı. Holmes'un anne ve babası ise çocuklarını yargılama boyunca destekleyeceklerini açıkladı.

NÜFUS 300 MİLYON 270 MİLYON SİLAH VAR
ABD'ye ilk yerleşimden bağımsızlık mücadelesine, "Vahşi Batı" efsanelerinden Hollywood'a, Amerikan kimliğinin neredeyse "ayrılmaz" parçalarından olan silahlar, aynı zamanda, ABD tarihindeki bireylerin yol açtığı "en büyük katliamların" da nedeni. 300 milyonluk ülkede, sivillerin elindeki kayıtlı silah sayısı 270 milyona ulaşmış bulunuyor. ABD tarihindeki, bu tür trajedilerin en büyüklerinden bazıları ise şöyle:
2011 Tucson: Tucson kentinde Temsilciler Meclisi üyesi Gabrielle Giffords, bir park alanında konuşurken, Jared Lee Loughner'ın açtığı ateş sonucu 6 kişi hayatını kaybetti.
2009 Fort Hood: Bir askeri üste çalışan Nidal Malik Hasan'ın açtığı silahlı ateş sonucu, 13 askeri personel hayatını kaybederken, 29 kişi de yaralandı.
2007 Virginia Tech: Virginia'da Seung-Hui Cho adlı öğrenci, iki saat arayla iki saldırı gerçekleştirdi. Daha sonra intihar eden Cho'nun saldırılarında toplam 32 kişi hayatını kaybetti, 17 kişi de yaralandı.
1999 Columbine Lisesi: Colorado eyaletinde Eric Harris ve Dylan Klebold adlı öğrencilerin ateş açmaları sonucunda 12 öğrenci ve 1 öğretmen hayatını kaybetti, 21 öğrenci yaralandı.

ÇOCUĞU OLDU, O AYNI HASTANEDE KOMADA
James Holmes'un katliam yaptığı sinema salonunda bulunanların ilginç hikâyeleri basında yer almaya devam ediyor. Üç erkeğin sevgililerini korumak uğruna can verdiği katliama şahit olan Caleb ve Katie Medley çiftinin de hikâyesi dünün konusu oldu. Katliamda başından vurulan 23 yaşındaki Caleb, Colorado Üniversitesi Hastanesi'nde yoğun bakımda yaşam mücadelesi veriyor. Katliamı yara almadan atlatan Caleb'in 21 yaşındaki eşi Katie Medley ise aynı hastane ilk çocuklarını dünyaya getirdi. Olayın bir şaka olduğunu sandığını anlatan Medley, "Her şeyin gerçek olduğunu eşim başından vurulunca anladım. Şimdi ise bebeğimle Caleb'in iyileşmesini bekliyoruz" diyor.
BİZE ULAŞIN