Halep'te sokak savaşı

Suriye'de Ramazan ayına rağmen devam eden çatışmalar Şam ve Halep'te tam bir savaşa dönüştü. Ordunun uçaklarla vurduğu Halep'te sokak aralarında şiddetli çatışmalar yaşanıyor

  • Dünya
  • Perşembe 26.07.2012
Ramazan'ın başlamasından bu yana her gün yüzlerce kişinin öldüğü Suriye'nin başkenti Şam ve Halep'te durum giderek kötüleşiyor. Devlet Başkanı Beşar Esad'a bağlı birlikler, Şam'daki kontrolü her ne kadar geri aldıklarını söylese de kentin Kadem, Kabun, Tel ve Cobar semtlerinde yoğun çatışmalar yaşanıyor. Tanklarla bölgeyi vuran Suriye ordusu yüzünden yüzlerce kişi evlerini terk ediyor. Muhalif Özgür Suriye Ordusu da Şam'daki operasyonlarında Esad ordusuna mensup Yusuf Sellum ve Yasir Türki isimli iki generali esir aldıklarını açıkladı. 17 aydır devam eden çatışmalarda Esad'a bağlı güçlerin önceki gün ilk kez savaş uçaklarını kullandığı Halep'te ise tam bir savaş havası hakim. Anadolu Ajansına konuşan muhalifler, Suriye ordusunun dün de savaş uçakları, helikopter ve topçu atışları ile Türkiye sınırından 60 km uzaklıktaki Halep'teki operasyonlarını sürdürdüğünü anlattı. Ülkenin ticaret merkezi olan 1.7 milyon nüfuslu Halep'i tamamen kontrol altına alıp Esad'a karşı hem stratejik hem de ekonomik bir güç elde etmek isteyen muhalifler de kentin merkezindeki Babul Hadid, Cezmati, Şaar Sahur, Kadi Asker ve Bab'un Nasr mahallelerini ele geçirdi.

DÜN 131 KİŞİ ÖLDÜ

Halep'i kaptırmak istemeyen Esad, Türkiye sınırındaki 2 bin askerini de Halep'e aktardı. Askeri uzmanlar da rejimin askerlerini Şam ve Halep'e çekmesi ile diğer bölgelerdeki muhalifleri rahat nefes almasını sağladığını söylüyor. Halep'te yaşayan Ömer, Reuters'a "Gece boyu en az 20 roket atıldığını gördüm. Evlerimizi yağmalıyorlar. Herkes kaçacak yer arıyor" sözleri ile kentteki havayı anlattı. Ülke genelinde dün 131 kişi daha hayatını kaybederken İran Devrim Muhafızları komutanı General Mesud Jazayeri ise hiçbir ülke ismi vermeden "Beşar Esad'ın bölgedeki dostları, nefret edilen Araplara saldırmaya hazır. İran daha sahaya girmedi. Eğer girerse yankısı büyük olacak" dedi. Rusya Dışişleri Bakanlığı, AB'nin Suriye'ye yönelik tek taraflı yaptırımlarını tanımayacaklarını açıkladı.

"Yeni Suriye'ye hazır olun"
Devlet Başkanı Beşar Esad'ın yakın çevresindeyken taraf değiştiren General Manaf Tlass, bir lider gibi Suriye halkına seslendi. Suudi Arabistan merkezli El Arabiya televizyonuna çıkan Tlass, hazır bir metinden okuduğu konuşmasında, Esad sonrasına hazır olunması için halka birlik çağrısında bulundu. 6 Haziran'da Suriye'den kaçan ve Esad sonrası senaryolarda geçiş dönemi lideri gözüyle bakılan Tlass, "Yeni Suriye'yi kurmak için birleşin" dedi.

Büyükelçi çift, saf değiştirdi
Suriye 'nin Kıbrıs Rum Kesimi Büyükelçisi Lamya El Hariri ile kocası Birleşik Arap Emirlikler Büyükelçisi Abdüllatif El Debbağ saf değiştirerek muhaliflere katıldı. Suriye Devlet Başkan Yardımcısı Faruk el Şara'nın yeğeni Hariri ile kocası Debbağ Şam yönetimini reddederek Katar'a kaçtı. Büyükelçilerin Esad yönetimine sırt çevirmesi krizde yeni bir eşik olarak nitelendi. Daha önce de Irak Büyükelçisi Navaf Faris şiddet olaylarını protesto için muhaliflerin yanında yer aldığını açıklamıştı. Son istifalar ile birlikte üç büyükelçisi Esad yönetimini terk etti.


ŞAM'DAN KAÇIŞ KONVOYU
Anadolu Ajansı tarafından çekilen görüntülerde, Şam'ın Tel bölgesindeki çatışmalardan kaçan halkın uzun araç trafiği oluşturduğu görüldü. Elektriksiz ve susuz olduklarını belirten halk, Esad'a bağlı birliklerin topçu atışlarından evlerinin zarar

SINIR EL KAİDE 'NİN KONTROLÜNDE '
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, sınırın El Kaide tarafından ele geçirildiğini ileri sürdü. Lavrov, "Bizdeki bilgilere göre sınır noktalarını muhalefet değil, El Kaide militanları ele geçirdi" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN