İki diplomat daha Esad'ı terk etti

ABD, Suriye'nin Birleşik Arap Emirlikleri ve Kıbrıs temsilcisi karı koca bir çiftin, görevlerini bırakarak Katar'a kaçtıklarını doğruladı.

Haber, ülkede ticaretin kalbi olarak görülen Halep'te çatışmaların yoğunlaşmasını izliyor.

Suriye ordusuna bağlı birlikler, tank ve zırhlı araçlar eşliğinde, isyancıların ilerleyişini engellemeye çalışıyor.

Öte yandan BM'de krize diplomatik çözüm bulmaya yönelik çabalarda ilerleme sağlanamıyor.

Genel Sekreter Ban Ki-mun dün bir kez daha dünya liderlerini Suriye konusunda harekete geçmeye davet etti.

Yabancı gazetecilerin çalışma olanaklarının kısıtlı olduğu Suriye'de hem iktidarın hem de muhaliflerin açıkladıkları bilgileri doğrulama konusunda zorluk yaşanıyor.

BBC'nin Halep'in dış mahallelerindeki muhabiri Ian Pannell, Rus yapımı olduğu düşünülen Mig savaş uçaklarının önceki gün kentin doğu banliyölerinde isyancılara ait olduğu söylenen hedefleri vurduğunu bildirdi.

Pannell, Halep'te ilk kez savaş uçaklarını devreye sokan Suriye hükümetinin attığı bu adımın tırmanan krizde ciddi bir dönüm noktası olduğunu kaydetti.

Son günlere dek nispeten sakin olan Halep, aynı zamanda Suriye'nin en varlıklı kenti.

Halep'teki bir gazeteci de BBC'ye yaptığı açıklamada, Özgür Suriye Ordusu'nun kentin yarısında kontrolü ele geçirmiş göründüğünü anlattı.

Ancak Fransız El Figaro gazetesi için çalışan Adrien Jaulmes, isyancıların mümkün olduğu kadar çok tankı baskına uğratıp tahrip etmek olduğunu belirtti.

Şiddet devam ederken Türkiye, Suriye sınırını kapattı. Suriye'deki çatışmalardan kaçan mültecilerin geçişine izin verilmeye devam edilecek. Türkiye'de halihazırda 40 bini aşkın Suriyeli mülteci bulunuyor.

BBC Türkçe

BİZE ULAŞIN