'PKK ile kardeşiz ama ortak değiliz!'

Kuzey Irak'taki bölgesel Kürt yönetimi lideri Mesut Barzani'nin lideri olduğu Irak Kürdistan Demokrat Partisi Polit Büro Sekreteri Fazıl Mırani, PKK'ya ilişkin tavırlarını açıklarken, "Onlar Irak'tan farklı bir ülkede mücadele ediyor. Biz kardeşiz, ama ortak değiliz. Biz tüm Kürtler ile kardeşiz. Ama her biri bir başka siyasi sistemde yaşıyor. Diğer parçaların işine karışmıyoruz ve onlardan da istiyoruz ki bizim işlerimize karışmasınlar" dedi.

Kuzey Irak'tan yayın yapan Denge Azad' sitesinin haberine göre Mırani, Bağdat Televizyonu'nun sorularını yanıtladı. Fazıl Mirani, bir soru üzerine, "Bağımsız devlet rüyasını görmeyen hiçbir Kürt yoktur" dedi. Araplar'ın 22 devlete sahip olduklarını hatırlatan IKDP Polit Büro Sekreteri Fazıl Mırani, Irak ordusunda bulunan Kürt tugayların hafif, diğer tugayların ise ağır silahlarla donatıldığına dikkat çekti. Şiiler'in hazırladığı iyileştirme programının kağıt üzerinde kaldığını ifade eden Fadıl Mıranî, Maliki'den güven oyunun alınması konusunda taraflar arasında farklı görüşler ve değerlendirmeler olduğuna vurgu yaptı.

"SURİYE KÜRTLERİ İSYANIN İÇİNDE"

Suriye'deki Kürtler'e yönelik görüşü sorulan IKDP Polit Büro Sekreteri Fazıl Mırani, "Onlar Suriye halklarının bir parçası olarak isyanın içinde yer alıyorlar. Biz nerede olursa olsun halkımızın yanındayız. ama bu onlarla omuz omuza hükümetlerine karşı savaştığımız anlamına gelmez" dedi. Kürt yetkili, "Suriye'de Peşmerge'ye ihtiyaç yok. Tüm Suriye halkları Kürtler, Araplar ve öteki etnik gruplar silahlıdır ve Suriye ordusundan ayrılmış durumdadırlar. Bir başka ülkeye özellikle de Suriye gibi komşumuz olan bir ülkeye Peşmerge gönderme hakkımız yok" diye devam etti. Mirani, Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin, bölgelerini korumaları için Kürtleri eğittiklerini hatırlatılması üzerine, "Sayın Barzani'nin belirttiği dikkatlice incelenmelidir. Suriye hükümetinin bölgeden çekilmesi ile oluşacak güvenlik boşluğunda kendilerini korumaları için Suriye Kürtlerini eğitiyoruz" karşılığını verdi.

BİZE ULAŞIN