Bir haftada 14 genç öldü

İnternette yasadışı satılan ve uyuşturucu karışımı ile elde edilen 5-IT isimli madde bir haftada 14 kişiyi öldürdü

İnternette yasadışı satılan ve uyuşturucu karışımı ile elde edilen 5-IT isimli maddenin, İsveç'te 14 kişinin ölümüne sebep olduğu iddia edildi.

İnternette satılan ve 5-IT ismi verilen maddenin, içinde uyuşturucu bulunan 12 tane hapın karışımıyla hazırlandığı belirtildi. Bir hafta içinde hiçbir ciddi rahatsızlığı olmayan 14 gencin ölümünden sonra yapılan otopsi incelemesinde hepsinin kanında 5-IT adı verilen uyuşturucu karışımına rastlandığı kaydedildi.

Gençlerin ölüm nedeninin yüksek dozda uyuşturucu kullanmak olduğunu söyleyen İsveç Milli Halk Sağlığı Enstitüsü iletişim ve basın görevlisi Henrik Enberg, gençlerin kanlarında tespit edilen ve içlerinde uyuşturucu bulunan 12 ayrı hapın internette kolaylıkla satın alındığına dikkat çekti.

Son yıllarda internet üzerinden içinde uyuşturucu bulunan ilaç satımında büyük bir artış yaşandığını belirten Henrik Enberg, gençlerin rahatlıkla ulaştığı uyuşturucu maddelerin dozajını ayarlayamadığı için ölüm vakalarının arttığını ifade etti. Enberg, acilen hükümeti de önlem almaya çağırdı.

BİZE ULAŞIN