'Joker'e 140 suçlama

ABD'de Batman filminin galasında 12 kişiyi öldüren James Holmes dün ikinci kez hakim karşısınıa çıktı. Savcılar sanığı 24 kez cinayetle suçladı. Mahkeme iki yasak kararı aldı

ABD'nin Denver kentinde 20 Temmuz'da Batman filminin ilk gösterimi sırasında 12 kişiyi öldüren ve 58 kişiyi de yaralayan James Holmes dün ikinci kez hâkim karşısına çıktı. Kendisini Batman'in rakibi olan Joker olarak tanıtan Holmes'a tüm suçlamalar yöneltildi. Savcılar, 24 yaşındaki Holmes'ü 24 kez cinayet ve 116 kez cinayete teşebbüsle suçladı. Yargıç William Slyvester, sanık Holmes'in adil yargılanma hakkınını ihlal edebileceği gerekçesiyle mahkeme salonuna kamera ve fotoğraf makinesi sokulmasını yasakladı. Yargıç Sylvester aynı zamanda Colorado Denver Üniversitesi yetkililerinin Holmes'un okulda geçirdiği dönemle ilgili basına bilgi vermesine de yasak koydu. Avukatların önce Holmes'un cezai ehliyetinin olmadığını ileri süreceğini ifade eden uzmanlar, sanığın suçlu bulunması durumunda ise avukatlarının olası bir idam czesını önlemek için müvekkillerinin hasta olduğu iddiaasını kullanabileceğini söyledi.

GİŞEYİ ETKİLEMEDİ
Öte yandan katliamın "Batman: Kara Şövalye Yükseliyor" filminin gişe hasılatını nasıl etkileyeceği sorusunun cevabı netleşti. Hollywood araştırma şirketi NRG'nin anketine göre her 5 sinemaseverden birisi katliamdan sonra Batman filmine gitmek istemiyordu. Bu duruma, Londra Olimpiyatları da eklenince herkes filmin gişede dibe vuracağını düşünmüştü. Ancak film ikinci hafta sonunda da ABD ve Kanada'da birinci sırada yer aldı. Gösterime girdiği ilk hafta sonu 160 milyon dolarlık hasılat yapan film ikinci hafta sonunda da 64 milyon dolarlık hasılatı ile en çok izlenen film oldu.
BİZE ULAŞIN