Mitt Romney, Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan etti

ABD'de başkanlık için yarışan Cumhuriyetçi Parti adayı Romney, İsrail ziyaretinde büyükelçiliğin "başkent Kudüs"e taşınabileceğini söyledi

ABD'de kasım ayında yapılacak seçimde Cumhuriyetçi Parti'den başkan adayı olan Mitt Romney, İngiltere'de yarattığı gerginlik sonrası İsrail'de kriz çıkardı. Olimpiyatlar için yapılan hazırlıkları yetersiz bulduğunu söylediği için Londra'da eleştirilen Romney, İsrail'de de başkent tartışması başlattı. ABD Başkanı Barack Obama'nın İsrail politikasını sıkça eleştiren Romney, Tel Aviv'de bulunan büyükelçiliğin yerinin değiştirilebileceğini söyledi. Romney, ABD büyükelçiliğinin İsrail'in istemesi durumunda "başkent Kudüs'e" taşınabileceğini kaydetti. İsrailli siyasiler ile görüşmesinde İran'a değinen Romney, "Tahran'a karşı yaptırımlar derinleşmeli ancak askeri bir saldırı için doğru zaman değil" dedi.

FİLİSTİN'DEN TEPKİ

Filistin tarafı ise Romney'i açıklamalarının kabul edilemez olduğunu belirterek kınadı. Filistin Baş müzakerecisi Saib Erekat, Romney'in Kudüs'ü başkent ilan ederek barış çabalarına zarar verdiğini söyledi. Erekat, "İki devletli çözümden bahsedenler, Doğu Kudüs olmadan Filistin devletinin olmayacağını bilmeliler" diye konuştu. Romney Polonya'ya yaptığı ziyaretten sonra ülkesinde seçim çalışmalarına devam edecek.
BİZE ULAŞIN