Sınırda askeri hareketlilik

Suriye'nin iç ve sınır kesimlerinde Beşar Esad'a bağlı Suriye Ordusu mensubu askerler ile Özgür Suriye Ordusu ve muhalifiler arasında çatışmalar her geçen gün şiddetini artırırken, Yayladağı'ndaki Güveççi köyünün sınır hattında Türkiye sınır birliklerinin gün boyu hareketliliği yaşandı.

Çatışmalardan kaçan Suriyeliler ise Hatay'ın Reyhanlı ilçesine bağlı Bükülmez, Kavalcık ve Kuşaklı köyleri ile Yayladağı ilçesine Bağlı Güveççi, Topraktutan ve Kızılçat köyleri sınırlarından Türkiye'ye kaçıyor.

Tüm engellemelere rağmen yaya olarak sınırı aşarak Türkiye'ye kaçan Suriyeliler, ailesiyle birlikte Türkiye'ye kaçtıklarını belirterek, sınır boyuna çok sayıda Suriye askerinin yerleştirildiğini söyledi.

Kameralara görünmek istemeyen Suriyeli aile Harabjoz köyü ile tepelerdeki ev ve inşaatların çatılarına askerlerin konuşlandırıldığını belirterek iç kesimlere doğru ilerlediler.
Suriyelilerin verdiği bilgilere göre, özellikle Yayladağı sınırından kaçan Suriyelileri engellemek için geçiş güzergahlarına Suriye askerleri konuşlandırılıyor. Yayladağı ilçesine bağlı Güveççi köyünün hemen karşısında bulunan Suriye'nin sınır köyü olan Harabjoz köyünün etrafındaki hakim tepelerdeki ev ve inşaatların çatılarına askerlerin konuşlandırıldığı, köye çok sayıda Suriye askeri sevk edildiği belirtiliyor.

Bu arada, Suriye'nin sınırdaki askeri varlığının bilinmesi üzerine Türkiye topraklarında da askeri hareketlilik yaşanıyor. Güveççi köyünün sınır hattında Türkiye sınır birliklerinin gün boyu hareketliliği yaşandı.
BİZE ULAŞIN