Alman ajanlar İncirlik'e kamp kurdu

BND ajanlarının İncirlik Üssü'nden telefon dinlemeleri yaptığı bildirilirken, gazeteye konuşan bir ABD'li istihbaratçı, hiçbir istihbarat kurumunun Suriye içindeki kanyaklarının BND'ininkiler kadar iyi olmadığını belirtti.

Almanya'da haftalık yayınlanan Bild am Sonntag gazetesi, "Alman ajan gemileri Suriye açıklarında kilitlendi" başlığıyla verdiği haberinde, Almanya'nın Suriye sorununda büyük bir rol oynadığı ve "Flottendiensboot" adında en modern tekniklere sahip Alman İstihbarat Servisi'nin (BND) Suriye açıklarında konuşlandırıldığını bildirdi.

Gazetenin haberinde, ajanların Suriye'nin 600 kilometre içeriye kadar hareketliliği takip ettiği ve Esad rejimine ve Suriyeli muhaliflere karşı sürdürülen askeri operasyonlar ve hakkında toplanan bilgilerin Amerika ve İngiliz gizli servislerine aktardığı kaydedildi.

Haberde ayrıca, BND ajanlarının İncirlik Üssü'nden telefon dinlemeleri yaptığı bildirilirken, gazeteye konuşan bir ABD'li istihbaratçı, hiçbir istihbarat kurumunun Suriye içindeki kanyaklarının BND'ininkiler kadar iyi olmadığını belirtti.

Daha önce New York Times gazetesi CIA ajanlarının Türkiye'nin güneyinde faaliyet gösterdiğini, Reutes haber ajansı da Türkiye'nin Suudi Arabistan ve Katar'la işbirliği yaparak Suriye'deki isyancılara askeri destek ve iletişim yardımı sağlamak amacıyla Adana'da gizli bir üs kurduğunu iddia etmişti. (ANKA)
BİZE ULAŞIN